Kuchnia grecka oliwkami stoi. Obecnie oliwa stanowi podstawę niemal wszystkich greckich dań, służy do smażenia, dodaje się ją do sałatek, jest składnikiem wielu sosów. Wbrew pozorom ten zielony olej jest bardzo zdrowy i lekkostrawny. Turystom  dokuczać może (poza ogromną ilością dodawanej oliwy) temperatura serwowanych dań, są one nieomal letnie. Grecy nie podają dań gorących twierdząc, że chcą uwypuklić naturalny smak potrawy. Częstym dodatkiem jest także sok z cytryny, który nadaje potrawom specyficznego, pikantnego smaku. Ważne w kuchni greckiej są także sery. Najbardziej popularny to oczywiście feta, jednak pamiętać należy także o kopanisti (owczy ser o ostrym, pieprzowym smaku) i kasseri (żółty ser twardy).

Kuchnia grecka - posiłki

Grecy prawie w ogóle nie jadają śniadań. Przed wyjściem do pracy wypija się jedynie filiżankę kawy, do której ewentualnie zagryźć można sucharki, biszkopty lub placki z dżemem. W porze lunchu na stołach pojawiają się między innymi tzatziki - jogurt z czosnkiem i świeżym ogórkiem, zieloną sałata z serem feta, oliwkami, cebula, pomidorami i ogórkami (bliżej znane nam jako sałatka grecka), ryby z rusztu, muska (zapiekanka z bakłażanów, ziemniaków, mielonego mięsa, pomidorów i przypraw), czy suvlaki, czyli szaszłyki z mięsa jagnięcego lub wieprzowego z pomidorami, ogórkiem, cebulą i pikantnym sosem.
Na deser serwuje się bardzo słodkie ciasteczka przypominające lepkie, nasycone syropem słodycze tureckie, w których miód często zastępuje cukier. Cenione są też kandyzowane w syropie cukrowym owoce.

Wieczorem, kiedy robi się nieco chłodniej, Grecy rozpoczynają biesiady w gronie rodzin i przyjaciół. Dopiero około godziny 22 rozpoczyna się czas na kolację. Kuchnia grecka oferuje w tym przypadku dużą liczbę małych dań. Znajdziemy tu m.in. dolman, czyli greckie gołąbki, w których liście kapusty zstępują liście winogron, smażone w cieście kalmary, sałatkę z ośmiornic, pastę z pieczonych bakłażanów utartych z oliwą i czosnkiem, faszerowane pomidory, pieczone na ruszcie mięso, duszone jarzyny, kleftiko - jagnięcina wsadzona do glinianego naczynia i pieczona w piecu opalanym drewnem oraz biały chleb. Do posiłku grecy najchętniej pijają, wytrawne wino retsina. Równie sławnym alkoholem jest  anyżowa wódka Ouzo z dodatkiem zimnej wody.

Kuchnia grecka - zwyczaje

Zwyczajem jest to, że zamawia się dużo więcej, niż można zjeść. Zjedzenie wszystkich podanych potraw do cna uważane jest za nietakt i oznacza, że złożone zamówienie było niewystarczające. Po zjedzeniu, puste talerze pozostają zazwyczaj na stole. Kelnerzy nie sprzątają ich, by uczestnicy parta mieli świadomość, jak smaczne potrawy zostały im podane. Przyjęte jest w Grecji, że po zakończeniu uczty jeden z jej uczestników płaci rachunek za wszystkich pozostałych biesiadników. Sytuacja, kiedy każdy płaci za siebie, nie jest w Grecji mile widziana i nazywa się ją „niemieckim obyczajem". Jeśli jednak ktoś woli taką formę płacenia, powinien uprzedzić o tym kelnera już przy zamawianiu potraw.

Kuchnia grecka - wina

W Grecji jak i w całej Europie wprowadzono na wzór francuski klasyfikację win ze względu na jakość i region pochodzenia. Coraz mniej tawern sprzedaje wino własnej roboty. Za litr takiego wina nie płaci się więcej niż 3,50-5 €. Retsina – wino o ciekawym smaku, powstającym wskutek dodania do niego wyciągu z żywicy sosny – najbardziej smakuje prosto z beczki, chociaż butelkowane Georgiadi z Salonik w niczym mu nie ustępuje.Z win butelkowych warto polecić niedrogie wina białe: Cambas, Boutari Lac de Roches i Calliga, wszystkie marki CAIR z Rodos (zwłaszcza odmianę Moulin). Najlepszym i również stosunkowo niedrogim czerwonym winem jest chyba Boutari Nemea i Naoussa. Do bardziej wyszukanych należy Tsantali Agioritiko (białe lub czerwone). Podróżując po wyspach, na których produkuje się wino, warto spróbować lokalnych gatunków.