Idealne naleśniki powinny być pulchne, cienkie i delikatne, tymczasem nieraz zdarza się, że placki wychodzą twarde. Jak temu zapobiec? Ten popularny problem rozwiązuje dodanie jednego składnika, pozornie niekojarzącego się z ciastem naleśnikowym.

Jak zrobić puszyste ciasto na naleśniki?

Co zrobić, aby naleśniki był miękkie i puszyste? Choć przepis na naleśniki jest banalnie prosty, to często placki nie wychodzą nam tak, jak byśmy tego oczekiwali. Gdzie popełniamy błąd? Przyczyn niepowodzenia może być kilka i zaczynają się one już na etapie przygotowywania ciasta. Do klasycznej masy na naleśniki warto bowiem dodać pewien dodatkowy produkt, dzięki któremu staje się ona bardziej delikatna. Sekretnym składnikiem idealnego ciasta naleśnikowego jest śmietanka kremówka. To właśnie ona sprawia, że usmażone placuszki są tak miękkie, że dosłownie rozpływają się w ustach. Co więcej, tak przygotowane naleśniki nie wysychają i pozostają delikatne nawet na drugi dzień. 

Ile śmietanki dodać do naleśników?

Niektórzy robią naleśniki ze śmietaną zamiast mleka, a inni dodają oba te składniki. Wybór zależy od tego, jaką konsystencję ciasta lubimy najbardziej. Na początek proponujemy tylko częściowo zastąpić płyn śmietanką, aby wypróbować, jak smakuje nam taki efekt. Przygotowując naleśniki z 0,5 kg mąki, należy dodać do nich 1 szklankę kremówki. Na takich bazie tych podstawowych proporcji, można potem samodzielnie modyfikować przepis. Jeśli chodzi o to, jaką śmietankę wybrać do naleśników, to sprawdzi się tu zarówno kremówka o zawartości tłuszczu 30%, jak i 36%.

Przepis na puszyste naleśniki

Składniki:

  • 250 g mąki
  • 250 ml mleka
  • 200 ml wody gazowanej
  • 3 jajka
  • 120 ml śmietanki kremówki
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 szczypta soli
  • tłuszcz do smażenia

1. Do miski przesiewamy mąkę, a następnie dosypujemy do niej cukier oraz sól i wszystko mieszamy;

2. Do suchych składników wbijamy jajka i wlewamy mleko oraz wodę gazowaną. Wszystko łączymy na gładką masę trzepaczką lub mikserem. Na samym końcu dolewamy śmietankę i jeszcze raz mieszamy ciasto;

3. Gotowe ciasto naleśnikowe odkładamy na 30 minut, aby mąka napęczniała i masa nabrała odpowiedniej konsystencji;

4. Na patelni rozgrzewamy odrobinę oleju lub masła, a następnie zbieramy nadmiar tłuszczu ręcznikiem papierowym. Na tak przygotowane dno naczynia wlewamy ciasto naleśnikowe i rozprowadzamy je na całej powierzchni. Smażymy z dwóch stron przez około minutę, aż naleśnik stanie się rumiany. 

Tak przygotowane naleśniki można jeść zarówno w wersji słodkiej, jak i wytrawnej. Jeśli chcemy przygotować je na słono, wystarczy zrezygnować z cukru i nieco zwiększyć ilość soli. Szczególnie polecamy wypełnić je farszem ze szpinaku lub podsmażonym kurczakiem z pieczarkami. Jeśli jednak wolicie naleśniki w słodkiej odsłonie, koniecznie przetestujcie je w połączeniu z bananowym twarożkiem.