Jak ugotować bób  

Kiedy kupujemy bób, jest on jeszcze w łupinach. Należy go więc ugotować.

Bób wcześniej należy opłukać, przełożyć do garnka i zalać wodą. Do wody dodajemy cukier, a w połowie gotowanie sól, co wpłynie na walory smakowe tych zielonych fasolek. Można też dodać ulubione zioła, liść laurowe czy koperek.

 

Ile gotować bób?

Te strączki nie muszą gotować się długo. Szczególnie te młode po 15-20 minutach powinny być gotowe. Po zagotowaniu zmniejszamy gaz i pozwalamy wodzie bulgotać. Łupiny w międzyczasie powinny ściemnieć. Wyławiamy jedno nasiono, obieramy z łupiny i próbujemy.

Jeśli jest miękkie, odcedzamy resztę. Jeśli nie przepadamy za specyficznym zapachem tego warzywa, warto gotować go gałązką koperku.

 

 

Jak ugotować bób – i co dalej  

Po ugotowaniu, bób należy odcedzić na durszlaku i trochę ostudzić.

Kolejnym krokiem, jest obranie go z łupinek. Najlepiej robić to, kiedy bób jest jeszcze ciepły – wtedy najłatwiej wyłuskuje się nasiona z łupiny. Młody bób nie potrzebuje obierania, jednak ten normalny trzeba pozbawić łupinek.

Bób zazwyczaj podjadamy jeszcze ciepły, obierając go z łupin. Jednak to warzywo ma ogromny (niewykorzystywany) potencjał. Bób może śmiało posłużyć nie tylko jako zamiennik groszku czy fasoli w klasycznych daniach. To także świetny dodatek do sałatek, bób to dobre źródło białka, dlatego będzie wartościowym elementem letnich sałat i makaronów. Dzięki swojej kremowości, nasiona bobu to także dobra paza do równych past i dipów czy zamiennik ziemniaków w kopytkach. Kiedy wiemy już, jak ugotować bób, warto wypróbować przepisy na bób.