W sklepach z łatwością możemy kupić gotowe propozycje z olejem, octem czy w wersji po kaszubsku oraz po żydowsku. Jednak dla osób, które same wolą doprawić te produkty, najlepszą opcją są płaty śledzia atlantyckiego – pakowanego próżniowo lub z solanką. Te szczegóły wpływają na to, jak długo możemy je trzymać w lodówce, zanim połączymy z dodatkami. Ta wiedza może uchronić nas przed napotkaniem niemiłej niespodzianki w postaci bardzo śmierdzącej, nieapetycznej ryby.

Jak przechowywać surowe śledzie?

Kupując śledzie, sprawdźmy dokładnie opakowanie, w jakim oryginalnie zostały umieszczone. W plastikowych wiaderkach śledzie mogą być trzymane w lodówce przez ok. 3 miesięcy, bez otwierania. W próżniowych workach – do miesiąca. Jeśli otworzycie śledzie „na spróbowanie”, najlepiej od razu pozostałą część razem z solanką przełożyć do szklanego, szczelnie zamykanego pojemnika. W takiej formie wytrzymają 3-4 tygodnie – pod warunkiem, że nie mają za mało płynu. Łatwo go dorobić, zagotowując 1 litr wody z 200 g soli, a następnie wystudzoną mieszanka zalać rybę. Jeśli macie filety bez solanki – wytrzymają w chłodzie maksymalnie 48h! Po tym czasie mogą odrzucać zarówno wyglądem (pojawi się na nich charakterystyczny śluz) i intensywną, nieprzyjemną wonią. Śledzie można też z powodzeniem mrozić – każdorazowo jednak należy szczelnie je zapakować i opisać.

Śledzie z dodatkami – pilnujcie terminu

Najdłużej możecie przechowywać śledzie w oleju, ponieważ poddane zostały najmniejszej obróbce. Kupione nawet na miesiąc przed konsumpcją nie zepsują się. Warunkiem jest nienaruszone opakowanie. Równie dobrym konserwantem, jak olej, jest ocet. Śledzie w tym płynie możecie przechowywać ok. 3-4 tygodnie. Pamiętając, że z tygodnia na tydzień ryby nabierają mocy smaku. Warto zaznaczyć, jak ma się sytuacja z domowymi, doprawionymi śledziami. Na jaki czas przed świętami śledzie można przygotować i jak szybko po Wigilii skonsumować, aby nie wylądowały w koszu? Wszystko zależy od dodatków, z którymi je połączymy. Jeśli do otwartych śledzi w oleju dodacie porcję cebuli czy przypraw, to mogą być przechowywane w hermetycznym opakowaniu do tygodnia. Podobnie w przypadku otwartych śledzi w occie. Najkrócej świeżość, smak i odpowiednią teksturę zachowają śledzie w śmietanie - ta potrawa nie powinna stać w lodówce dłużej niż 3 dni.