Gotowane jajka to jedno z ulubionych śniadań w wielu domach. Chętnie wybieramy je ze względu na walory smakowe, wartości zdrowotne, a także łatwość przygotowania. Często zdarza się jednak, że podczas obróbki skorupka pęka, a do bulgoczącej wody wypływa białko. Jak temu zaradzić? Zobaczcie, co zrobić, żeby skorupki nie pękały?

Dlaczego skorupka jajka pęka w gotowaniu?

Zwykle dzieje się tak, kiedy włożymy do gotującej się wody jajka wyciągnięte prosto z lodówki. Za sprawą dużej różnicy temperatur skorupka natychmiast pęka, a białko wypływa i ścina się we wrzątku. Należy więc wyjąć jajka na blat na 30-60 minut przed planowanym gotowaniem, aby nabrały temperatury pokojowej. Następnie powinniśmy włożyć je do zimnej wody i dopiero wtedy zacząć ją podgrzewać. Da to znacznie lepszy efekt niż wrzucanie jajek prosto do bulgoczącego wrzątku.

Innym problemem może być zbyt mały garnek. Jajka nie mogą być ciasno stłoczone w naczyniu, gdyż wtedy znacznie wzrasta szansa, że popękają. Należy więc dobrać rozmiar garnka do ilości jaj tak, aby miały one sporo wolnego miejsca. 

Kolejny czynnik to zbyt duża moc palnika. Gotowanie na bardzo mocnym ogniu znacznie zwiększa ryzyko popękania jajek. Lepiej więc ustawić mniejszą moc grzania i cierpliwie poczekać nieco dłużej.

Dodajcie ocet lub sok z cytryny

Aby jajka nie pękały podczas gotowania, wystarczy dodać do wody 1 łyżkę stołową octu lub soku z cytryny. Ten kwaśny dodatek obniża pH wody, dzięki czemu w skorupce jajka rozpuszcza się wapń. Staje się ona wtedy znacznie bardziej elastyczna i nie pęka w starciu z gorącą wodą. 

Porządnie posólcie wodę

Kolejnym sprawdzonym sposobem na zapobieganie pękaniu skorupki, jest bardzo mocne posolenie wody. Jeszcze przed gotowaniem należy dosypać do wody kilka łyżek soli (na 4 jajka należy dodajemy aż ćwierć szklanki soli). Sól zmienia gęstość wody, przez co, nawet jeśli skorupka popęka, białko nie wypłynie. Dodatkową korzyścią tej metody jest też to, że sól przyspiesza proces gotowania. 

Nakłujcie skorupkę

Ciekawą metodą, którą stosowały już nasze mamy i babcie, jest też nakłuwanie jajek przed gotowaniem. Wystarczy zrobić igłą dziurkę ze spłaszczonej strony jaja. Tym małym otworem będzie uchodziło rosnące podczas gotowania ciśnienie, przez co jajko nie pęknie.

Ile gotować jajka?

Jak zrobić jajka, aby żółtko miało taką konsystencję, jaką lubimy najbardziej? Jajka na miękko gotujemy 3-4 minuty, na półmiękko około 6 minut, natomiast na twardo od 8-10 minut. Należy jednak pamiętać, że czas gotowania jajek liczymy od momentu zagotowania się wody.