Cydr - znany w krajach pod różnymi nazwami, jest trunkiem alkoholowym powstałym w procesie fermentacji soku z dojrzałych jabłek, a dokładniej moszczu jabłkowego. W Wielkiej Brytanii nosi on nazwę cider, we Francji cidre, w Niemczech i Szwajcarii zajdziemy go pod nazwą apfelwein, a w Stanach Zjednoczonych funkcjonuje na rynku jako hard cider, a amerykański cider to przetworzony napój jabłkowy bez alkoholu.

Sposobów na wytwarzanie cydru jest wiele. Tradycjonaliści twierdzą, że prawdziwy cydr powstaje jedynie w procesie fermentacji moszczu jabłkowego. Inni zaś dodają do niego różne dodatki aromaty czy koncentraty, aby wzbogacić smak. Nad tymi pierwszymi czuwa jednak w Anglii specjalna grupa o nazwie  APPLE  -Apple and Pear Produce Liaison Executive, która wyznacza ścisłe kryteria produkcji, kontroluje ją, ale i dysponuje listą brytyjskich pubów oferujących taki trunek.

Niezależnie jednak czy nad producentami czuwa jakaś organizacja czy też nie, prawdziwy cydr może być mętny lub klarowny, zawsze jednak wyróżnia się zawartością  alkoholu w granicach 2-7 procent. I choć niemiecka nazwa apfelwein  automatycznie kojarzy nam się z winem, cydr winem nie jest. I nie chodzi tylko o zawartość alkoholu w obu tych trunkach. Do produkcji wina najczęściej używane są słodkie jabłka deserowe, natomiast cydr to produkt postały dzięki  tradycyjnej, specjalnej odmianie „cydrowych jabłek”.  Zbierane są one w okresie od końca sierpnia do listopada.  Z drugiej zaś strony, cydr nie należy też do rodziny piw. A to dlatego, że skład tych trunków jest zupełnie różny.

W sklepach można dostać trzy rodzaje cydru – zwykły, musujący oraz gazowany. Choć najbardziej tradycyjny to ten delikatnie musujący. Metoda wytwarzania cydru podobna jest do procesu używanego przy produkcji piwa. Do procesu tego czasem używa się wody, nigdy jednak nie dodaje się cukru.

Jeśli chodzi o smak, cydr jest bardziej wytrawny niż słodki, lekki i odświeżający  Jest on pozbawiony typowej piwnej goryczki, jest lekkim alkoholem, dlatego świetnie nadaje się na letnie ciepłe popołudnia i wieczory.

Cydr jest produktem, który nadaje się nie tylko do picia. W kuchni znajdzie zastosowanie również jako dodatek do mięs – wieprzowiny, drobiu, dziczyzny i ryb, sosów czy gotowanych warzyw.

można znaleźć również przepisy na chleby z dodatkiem cydru i słodkie wypieki.

Na bazie cydru produkowane są mocniejsze alkohole - francuski calvados i amerykański applejack. Siostrą cydru jest perry, czyli gruszkowy odpowiednik cydru.