To, co macie w kuchni, może wam się przydać nie tylko do pielęgnacji waszej urody, ale i kwiatów, jakie macie w domu. Miłośnicy pysznych dań i smakołyków często kochają również hodować kwiaty, zioła i inne rośliny - jeśli zaliczacie się do tej grupy, koniecznie sprawdźcie, co dobrego dla siebie i roślin możecie zrobić z łupin po orzechach. 

Co zrobić z łupinami po orzechach włoskich? 

Jeśli jesteście miłośnikami chrupania orzechów, to świetnie również dla waszej urody. Łupiny zawierają aż 25% garbników, dzięki czemu działają ściągająco - napar stosowany zewnętrznie, jako tonik, pomoże wam uregulować produkcję sebum. Przyda się szczególnie osobom z tłustą skórą. Płukanki z naparu czy odwaru z łupin orzechów włoskich pomogą też pogłębić brązowy kolor włosów, ograniczyć przetłuszczanie się i je wzmocnić.

Łupiny pokochają również wasze kwiaty w domu. One również będą mieć z tych odpadów masę korzyści. Łupinami po orzechach włoskich możecie podsypywać rośliny w ogródku, szykując je na chłodniejszy okres. Nadają się również na ściółkę w ogrodzie - zabezpieczą przed wyrastaniem chwastów i będą użyźniać glebę. Mogą być też świetnym, wydajnym i skoncentrowanym nawozem do kwiatów doniczkowych. Sprawdźcie, jak łatwo zrobić taki środek. Nie napracujecie się, a efekt przerośnie (dosłownie) wasze oczekiwania. Rośliny wyraźnie się zagęszczą, zakwitną i wystrzelą do góry. 

Nawóz z łupin po orzechach włoskich - przepis

Nie tylko same orzechy zawierają cenne minerały. Żelazo, potas, magnez, miedź, cynk czy wapń i fosfor znajdziecie również w łupinach - i „dokarmicie” nimi ziemię doniczkową. Jedząc orzechy włoskie, koniecznie odłóżcie więc łupiny na później - dzięki nim stworzycie domową dżunglę. 

Składniki:

  • łupiny po 10-20 orzechach włoskich 
  • woda (odpowiednio: 250 lub 500 ml)

Sposób przygotowania: 

  1. Przesypcie łupiny do garnka i zalejcie je wodą (przy łupinach z 10 orzechów wystarczy 250 ml, przy większej ilości - wykorzystajcie 500 ml).
  2. Od momentu, w którym woda zacznie wrzeć, gotujcie ok. 20 minut. 
  3. Wystudźcie nawóz i przelejcie go do butelki. 
  4. Przechowujcie w lodówce do 30 dni. 

Przed użyciem rozcieńczcie porcję nawozu w wodzie, w proporcji 2:1 (2 części wody na 1 część preparatu). Podlewać możecie nim wszystkie kwiaty doniczkowe, jakie macie. Róbcie to co ok. 2 tygodnie.