Jak ważne w żywieniu dziecka jest śniadanie i czemu nie powinniśmy o nim zapominać?

 

Baszar El-Helou: Śniadanie jest jednym z najważniejszych posiłków zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Jednym z głównych zadań pierwszego śniadania jest rozbudzenie organizmu po nocnym poście i przestawienie procesów metabolicznych na tryb „aktywny”. Proces ten zachodzi wolniej u osób, które wychodzą z domu na czczo.

 

Kolejnym ważnym zadaniem pierwszego śniadania jest dostarczanie energii pozwalającej lepiej i sprawniej poradzić sobie z zadaniami pierwszej części dnia. Dobrze zbilansowane pierwsze śniadanie sprawi, że organizm otrzyma zestaw składników odżywczych gotowych do wykorzystania na bieżąco bez konieczności oszczędzania energii. Dzięki temu łatwiej jest poradzić sobie ze stresem, lepsza jest sprawność fizyczna już od rana, a zadania wymagające większego wysiłku intelektualnego i koncentracji rozwiązywane są bardziej skutecznie.

 

Rola pierwszego śniadania jest szczególnie istotna u dzieci, gdyż ich zmagazynowane zapasy energii są zwykle mniejsze niż u dorosłych, a ich organizm nie jest przyzwyczajony do zbyt długich przerw między posiłkami. To sprawi, że jeśli dziecko wyjdzie z domu bez śniadania, jego sprawność fizyczna i intelektualna będzie o wiele gorsza niż mogłaby być. Jest to niepotrzebne obciążenie młodego organizmu, prowadzące do słabszych wyników i potencjalnie gorszego zachowania w szkole.

 

Jak duże powinno być śniadanie w porównaniu do innych posiłków spożywanych w ciągu dnia przez nasze dziecko?

 

Baszar El-Helou: Krążące od pokoleń powiedzenie, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia ma w sobie sporo prawdy. Zakładając zalecany dla dzieci i większości dorosłych schemat spożywania pięciu posiłków w ciągu dnia, pierwsze śniadanie powinno dostarczać organizmowi około ćwierć całodziennego zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze. Oznacza to, że pierwsze śniadanie powinno być posiłkiem niewiele mniejszym od obiadu i niemal dwukrotnie większym od podwieczorku czy drugiego śniadania.

 

 

Czy drugie śniadanie jest tak samo ważne jak pierwsze?

Baszar El-Helou: Drugie śniadanie należy do posiłków często pomijanych ze względu na utrwalony u wielu osób schemat spożywania trzech posiłków w ciągu dnia. Przez to przerwa między śniadaniem a obiadem staje się zdecydowanie zbyt długa, co sprawia, że organizm znowu zaczyna oszczędzać energię, a jego sprawność fizyczna i intelektualna oraz odporność na stres znacznie spada. Wydłużanie przerwy między posiłkami również zwiększa łaknienie na słodycze i tendencję do niekontrolowanego podjadania. Dlatego drugie śniadanie powinno być koniecznie jadane każdego dnia w celu utrzymania wysokiej formy i walki ze złymi nawykami żywieniowymi będącymi jednym z najważniejszych czynników ryzyka różnych chorób przewlekłych w życiu dorosłym.

 

Jakie produkty, zamiast batoników, czekolad czy zapiekanek, które można kupić w szkolnym sklepiku, powinniśmy pakować do plecaka naszego malucha?

Baszar El-Helou: Dobrze skomponowane drugie śniadanie nie musi być zbyt skomplikowane i wymagające w przygotowaniu. Klasycznym produktem idealnie nadającym się na posiłek w szkole jest kanapka. Kluczem do sukcesu jest zrobienie bardziej pożywnej kanapki z pieczywa razowego, dobrej jakości dodatków typu chuda wędlina, jajko czy twarożek i sporej ilości warzyw. Posiłek ten można urozmaicać, pakując dziecku do plecaka np. serek wiejski, naturalny napój mleczny, owoce świeże lub suszone, orzechy czy nawet pokrojone w słupki różne chrupiące warzywa. Ważne, aby posiłek ten był na tyle atrakcyjny i urozmaicony z dnia na dzień, by dziecko chciało je w szkole zjeść, a nie przywozić z powrotem do domu.

 

Jakie składniki warto łączyć, by drugie śniadanie dostarczyło niezbędnych dla organizmu składników?

 

Baszar El-Helou: Najlepiej jest komponować drugie śniadanie dziecka stosując jak najbardziej urozmaicone produkty z możliwie największej ilości różnych grup, tj. produktów zbożowych, warzyw, owoców, produktów mlecznych, dodatków białkowych i tłuszczu. Przykładem tak skomponowanego drugiego śniadania może być kanapka z pieczywa graham cienko posmarowanego masłem z chudą szynką, sałatą i papryką, a do tego naturalny jogurt pitny i brzoskwinia. Dzięki tak urozmaiconym posiłkom mamy pewność, że dostarczamy dziecku odpowiednią dawkę energii i niezbędne dla jego rozwoju i prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze.

 

Co zrobić, kiedy nasze dziecko jest niejadkiem? Jak dostarczać mu potrzebne witaminy i minerały?

Baszar El-Helou: Rodzice dzieci niejadków powinny przewidzieć dodatkowy nakład pracy w celu dostarczenia dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jednym ze sposobów radzenia sobie z dzieckiem niejadkiem jest staranie się o bardziej atrakcyjne i wymyślne sposoby komponowania i podawania posiłków. Tasiemki z jabłka, maliny i kawałki brzoskwini na wykałaczkach czy śmieszne twarze z moreli i orzechów mogą być wystarczająco atrakcyjne, by niejadek z chęcią zjadł owoce. Innym sposobem lepszego zbilansowania diety niejadka jest przemycanie bogatych w składniki odżywcze pokarmów w lubianych przez dziecko potrawach. Przykładem może być dodatek dużej ilości startych warzyw do mięsa na kotlety, dodatek twarogu do pasty jajecznej albo przyrządzanie kolorowych zup-kremów z udziałem różnych rodzajów warzyw.

 

Oprócz jedzenia ważne są też napoje. Które powinniśmy ograniczać, a jakie śmiało można dziecku podawać?

Baszar El-Helou: Napoje należą do najbardziej podstępnych produktów w diecie dziecka ze względu na to, że rodzice często starannie dbają o to, co dziecko zjada, ale umyka im fakt, że w ciągu dnia dziecko może wypijać nawet litr słodzonego napoju. W jednej szklance takiego napoju może znajdować się ponad sześć łyżeczek cukru. Soki owocowe nie są w tym aspekcie o wiele lepsze. Jedna szklanka soku może dostarczać nawet cztery łyżeczki cukru. Z tego powodu wszelkie słodzone napoje, soki, wody smakowe czy nawet domowa herbata z dużą ilością cukru powinny być bardzo ograniczone w diecie dziecka.

 

Na szczęście coraz bardziej „modne” zaczyna być picie wody i podawanie jej dzieciom. Jeżeli jednak dziecko wyraźnie nie chce pić naturalnej wody można podawać mu wodę lub słabe napary herbaty z niewielką ilością naturalnego soku owocowego albo wrzucać do butelki z wodą kawałki soczystych owoców lub odrobinę miodu. Taki kontrolowany dodatek cukru sprawi, że w znacznym stopniu ograniczy się w diecie dziecka niepożądane dla prawidłowego rozwoju i zdrowia nadmierne ilości cukrów prostych.

 

Jakie, oprócz otyłości, są najczęstsze schorzenia dotykające dzieci, które wynikają ze złego odżywiania?

 

Baszar El-Helou: Nadwaga i otyłość u dzieci zaczynają być coraz częściej występującym problemem we współczesnym świecie, w tym również w Polsce. Niestety nadmiar masy ciała u młodego człowieka i złe nawyki żywieniowe ciągną za sobą inne poważniejsze jednostki chorobowe wieku dorosłego, które pojawiają się u coraz młodszych osób. Takie problemy zdrowotne to np. nadciśnienie tętnicze, silne zaparcia, podwyższony poziom cholesterolu we krwi, zaburzenia procesu dojrzewania płciowego i płodności i wiele wiele innych. W największym stopniu zwiększyła się jednak zapadalność dzieci i młodych ludzi na cukrzycę typu drugiego, nazywaną kiedyś cukrzycą dorosłych. Z powodu coraz młodszego wieku nowych cukrzyków nazwa ta przestała funkcjonować w świecie medycznym. Aby zachować optymalny stan zdrowia, prawidłową masę ciała i najwyższy możliwy poziom sprawności fizycznej i intelektualnej dziecka teraz i w życiu dorosłym koniecznie trzeba zadbać o poprawę jego nawyków żywieniowych już dziś, a istotną częścią prawidłowo komponowanej diety powinny być urozmaicone i pożywne pierwsze i drugie śniadanie.

 

 

Pracownia Dietetyczna WANILIA jest zespołem specjalistów o szerokim, świeżymspojrzeniu na zdrowe odżywianie. Poprzez indywidualnie dopasowane, kompleksowe podejście do każdego klienta zapewniamy optymalne i trwałe zmiany nawyków żywieniowych zarówno u dorosłych jak i dzieci.  Zapraszamy nie tylko osoby z otyłością lub nadwagą ale również te, które pragną dowiedzieć się więcej na temat prawidłowego sposobu odżywiania się.

 

 

Przeczytaj inne nasze artykuły:

Czy warto jeść drugie śniadanie

Co zapakować dziecku do plecaka

Śniadanie najważniejszy posiłek

Śniadanie dla dziecka

Kolorowe pasty na śniadanie

 

Zobacz też przepisy:

Hamburgery

Kolorowe kanapeczki dla najmłodszych

Gofry z Myszką Miki polane klonowym syropem

Energetyczne batony

Zdrowe całkowicie domowe hamburgery