Uczucie przelewania w żołądku, nieprzyjemne gazy czy uciążliwe burczenie to wasza codzienność? Niestety, problemy z trawieniem pojawiają się nie tylko u starszych osób, ale także coraz częściej również u przedstawicieli młodszych pokoleń. Dieta bogata w zbyt dużą ilość węglowodanów oraz pozbawiona odpowiedniej ilości surowych i gotowanych warzyw może odbić się na zdrowiu. Mamy jednak dla was wartościowy napój, który nie dość, że pysznie smakuje, to odżywi wasze jelita. Sprawdźcie, jak zrobić go w zaciszu domu i rozkoszujcie się jego smakiem i działaniem.

Jak działa ta prosta mikstura na wzdęcia? Właściwości zdrowotne

Ten napój to prawdziwa skarbnica składników odżywczych. Jest bogaty przede wszystkim w kwasy Omega-3 oraz w łatwo przyswajalne białko i wapń. Ale to także cenne źródło błonnika, który jest niezbędny w procesie prawidłowego trawienia i przemiany materii. Poniżej lista jego właściwości:

  • korzystnie wpływa na pracę jelit
  • poprawia przemianę materii i skutecznie odtruwa organizm z toksyn
  • działa przeciwzapalnie
  • wspomaga układ krążenia
  • obniża poziom cholesterolu
  • dodatkowo pomaga regulować poziom cukru we krwi
  • wzmacnia naturalna odporność
  • pomaga zachować szczupłą sylwetkę.

Jak zrobić kefir z siemieniem lnianym? Jak podawać?

Przygotowanie takiego napoju nie zajmie wam zbyt dużo czasu. Ważne natomiast jest, aby wiedzieć, jak go odpowiednio dawkować i kiedy przyjmować, aby kuracja przyniosła wymierne efekty.

Początkowo wystarczy 1 łyżeczka siemienia lnianego – zwykłego lub złotego – na 100 ml kefiru lub maślanki.

Następnie po tygodniu możecie zwiększyć ilość i dosypać 2 łyżeczki siemienia lnianego na 100 ml kefiru.
Bardzo ważne jest, aby siemię lniane zostało zmielone tuż przed wymieszaniem z kefirem. Możecie odstawić je na około 10 minut, aby delikatnie puściło naturalny „klej”, który wspomaga jelita do pracy. I teraz szalenie istotna uwaga: przyjmujcie tak sporządzony napój na czczo. Wtedy możecie spodziewać się wymiernych wyników. Taką kuracje z siemieniem lnianym powinno się przeprowadzać nie częściej niż kilka razy do roku. Regularne spożycie podczas pierwszej kuracji to 3 tygodnie. Następnie napój odstawiamy i możemy wykonać kolejną kurację za 2-3 miesiące, np. na jesieni.