Zupa ogórkowa z ziemniakami uchodzi za klasyk kuchni polskiej. Niektórzy podają ją też z ryżem, ale mnie osobiście nie odpowiada konsystencja zupy z takim dodatkiem. Następnego dnia często gęstnieje, tworząc ryżową potrawkę, a ryż jest rozmoczony. Zupa ogórkowa z ryżem na 2. dzień brzydnie i robi się nieapetyczna. Sposobów podania jest zdecydowanie więcej. Smak zupy ogórkowej da się urozmaicić i wzmocnić za pomocą sprytnych dodatków. Kiszone ogórki z lata doskonale będą nadawać się do tego przepisu. Wyjmijcie ze spiżarni słoik z przetworami.

Zupa ogórkowa: z ziemniakami i nie tylko

Choć ogórkową najczęściej robię z ziemniakami, zdarza mi się też je pomijać i dodać mięsną wkładkę. Wygotowuję w bulionie pierś z kurczaka i skrzydełka, a następnie obieram mięso i wrzucam z powrotem do zupy. Jeśli chcę zjeść trochę bardziej sycącą, a jednocześnie bardziej esencjonalną ogórkową, gotuję ją na żeberkach i udkach lub ćwiartkach z kurczaka. 

Gdy chcę uzupełnić i uczynić zupę ogórkową na bulionie warzywnym bardziej pożywną, podaję ją z batatami. Słodki ziemniak doskonale współgra z kiszonymi ogórkami. Kontrastujące smaki będą się uzupełniać i wzajemnie podbijać. Ogórkową czasami podaję też z makaronem, groszkiem ptysiowym lub grysikiem - mniej tradycyjnie, ale równie pożywnie, co z ziemniakami.  

Co oprócz ogórków zetrzeć do ogórkowej?

Inne 2 niewielkie, nietypowe, ale łatwo dostępne dodatki do mojej zupy to świeży imbir i szczypta kurkumy, która dodatkowo poprawia kolor. Taką barwę aż żal zabielać śmietaną - ja tego nie robię (zupa jest też mniej kaloryczna). Możecie ją dodać dla smaku i lepszej konsystencji, ale przepis świetnie obejdzie się również bez niej.

Kawałek startego imbiru i odrobina kurkumy wzmocnią smak tradycyjnej ogórkowej i zaskakująco dobrze do niej pasują. Jeśli nie macie imbiru (lub nie możecie go stosować ze względu na uczulenie), zastąpcie go o połowę mniejszą ilością chrzanu - jest ostrzejszy niż imbir. 

Zupa ogórkowa z imbirem - przepis

Składniki:

  • 2 l bulionu drobiowego lub warzywnego
  • 5 dużych ogórków kiszonych
  • 600 g ziemniaków
  • 1 marchewka
  • 1/2 szklanki soku z ogórków kiszonych
  • 1 cebula
  • 1 ząbek czosnku
  • kawałek (5 cm) świeżego imbiru
  • 1 łyżka majeranku
  • 1 szczypta kurkumy
  • pieprz do smaku

Dodatkowo: olej do podsmażenia warzyw.

Sposób przygotowania:

  1. Zetrzyjcie na tarce ogórki i osobno marchewkę. Ziemniaki obierzcie i pokrójcie w niewielką kostkę. Czosnek i cebulę obierzcie i drobno posiekajcie.
  2. Podsmażcie cebulę, ogórki, ziemniaki i marchewkę na niewielkiej ilości oleju w garnku. Po chwili dodajcie czosnek, wymieszajcie, odczekajcie 30 sekund, aż zacznie pachnieć i zalejcie ok. 1/4 szklanki bulionu. Duście przez ok. 5-10 minut na małym ogniu, aż warzywa nieco zmiękną. 
  3. Dodajcie resztę bulionu, zetrzyjcie do środka imbir na małych oczkach tarki i gotujcie do miękkości ziemniaków (ok. 10 minut). 
  4. Tuż zdjęciem z ognia doprawcie pieprzem, startym w dłoniach majerankiem i dodajcie szczyptę kurkumy. Spróbujcie i dodajcie ewentualnie również odrobinę soli -może być to jednak zbędne, bo ogórki i sok z nich są już dość słone. Wymieszajcie i podawajcie.