Każdy z nas wie, że ruch to zdrowie i aktywność fizyczna powinna stać się naszą codzienną rutyną. Ale jak to zrobić, skoro wokół czeka tyle wygodnych wymówek? Padający deszcz, zakorkowane ulice, śpiący na kolanach kot, a w tym roku nawet ogólnoświatowa pandemia — powód, by przełożyć ćwiczenia „już na pewno na jutro” zawsze się znajdzie. Tymczasem warto każdego dnia znaleźć chociaż pół godziny, by wskoczyć na rower stacjonarny ze sklepu marbo-sport.pl lub zrelaksować się podczas sesji jogi. Wiesz, że jest przynajmniej osiem powodów, by ćwiczyć w domu?

1. Nikt Cię nie widzi!

Wiele osób w nieskończoność odwleka rozpoczęcie ćwiczeń z powodu niskiej samooceny i obawy przed krytyką ze strony obcych osób. Takie wizje skutecznie zniechęcają do odwiedzenia siłowni, basenu czy wybrania się na fitness. Na szczęście w domu nikt Cię nie widzi. Możesz ćwiczyć w tempie, które Ci odpowiada, w wygodnych ubraniach, a jeśli w połowie treningu padniesz z wycieńczenia na matę — wiesz o tym tylko Ty. Samotne ćwiczenia mogą dodać Ci energii i pokazać, że aktywność może być dobrą zabawą.

2. Sam wybierasz godziny i czas trwania ćwiczeń

Praca i natłok obowiązków wymuszają na nas ścisłe trzymanie się grafików i niekończących się list zadań. Trudno o regularność, gdy czas pędzi jak szalony! Decydując się na ćwiczenia w domu, masz szansę dostosować zajęcia do swojego planu dnia. Możesz także wybrać czas trwania ćwiczeń, w zależności od Twojej kondycji, oczekiwań i ilości wolnego czasu. Dużą zaletą jest też fakt, że nie tracisz czasu na dojazdy.

3. Możesz dowolnie łączyć różne ćwiczenia

Samodzielne ćwiczenia świetnie sprawdzają się w przypadku osób, które lubią kilka zupełnie różnych dyscyplin. Domowe treningi oznaczają pełną dowolność! Wybierz ćwiczenia, które Ci odpowiadają — lub takie, które pomogą osiągnąć wymarzony cel — i czerp z nich jak najwięcej przyjemności! To także dobre rozwiązanie dla mieszkańców małych miast, którzy nie mogą uczęszczać na zajęcia z wybranej dyscypliny w swoim miejscu zamieszkania.

4. Możesz skupić się na tym, co naprawdę lubisz

Ćwiczenia z grupą oznaczają konieczność dostosowania się do ogółu. Wybierając samodzielne treningi, możesz pominąć nielubiane ćwiczenia, wykonać ich łatwiejsze warianty lub zrobić przerwy wtedy, gdy tego potrzebujesz. Co więcej — jeśli jednego dnia masz ochotę na jogę, innego na zumbę, a we wtorki wprost nie możesz wytrzymać bez ulubionego roweru stacjonarnego — nic nie stoi na przeszkodzie!

5. Specjalistyczny sprzęt jest łatwo dostępny

Sprzęt do ćwiczeń w domu możemy dziś kupić w każdym sklepie sportowym, a sklepy internetowe wciąż zaskakują nieskończonymi możliwościami. Znajdziemy w nich dosłownie wszystko. Warto zaopatrzyć się w akcesoria, które pomogą w ćwiczeniach — z pewnością nowy nabytek sprawi nam wiele radości i podziała motywująco. Mogą to być kolorowe hantelki, mata do ćwiczeń w geometryczne wzory lub nowe buty, które sprawią, że ćwiczenia staną się wyjątkowo komfortowe.

6. Możesz ćwiczyć, słuchając ulubionej muzyki lub oglądając serial!

Jeśli ćwiczenia nie są (powiedzmy to delikatnie) Twoją ulubioną chwilą w ciągu dnia, możesz umilić je sobie, słuchając ulubionej muzyki, podcastu czy audiobooka, a nawet oglądając serial. W ten sposób trening minie szybciej, a Ty upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Tylko uważaj — oglądanie seriali z siodełka roweru stacjonarnego wciąga!

7. Oszczędzasz pieniądze

Jeśli punkt szósty szczególnie przypadł Ci do gustu, z pewnością wolisz wykupić abonament Netflixa niż karnet na siłownię lub fitness. Na szczęście treningi w domu są zupełnie darmowe, bez względu na to, jak dużo i jak często ćwiczysz! Jeśli planujesz kupić sprzęt do ćwiczeń, w perspektywie czasu i tak zaoszczędzisz sporo pieniędzy, bo akcesoria zwykle mogą służyć przez wiele lat.

8. Pogoda nie ma znaczenia

Za zimno, za ciepło, zbyt umiarkowanie… pogoda to idealna wymówka i powód, by nie wybrać się na siłownię lub zrezygnować z porannego biegania. Domowe treningi odbywają się pod dachem — nie ma nawet konieczności, abyś udał się w określone miejsce, bo już w nim jesteś. W domu można ćwiczyć przez cały rok, w razie potrzeby obniżając lub zwiększając intensywność treningów.

Ćwiczenia w domu mogą być rewelacyjnym sposobem na aktywność fizyczną w chwilach, w których nie chcemy korzystać z ulubionych miejsc do ćwiczeń (np. z powodu zagrożenia koronawirusem). Są też znakomitą alternatywą dla wielu osób. Pamiętajmy jednak, że czasem warto skorzystać z pomocy profesjonalnego trenera — zwłaszcza, jeśli cierpimy na różne schorzenia lub zamierzamy trenować bardziej intensywnie. Czasem wystarczy kilka konsultacji, które poprawią nasze błędy i pozwolą na samodzielne, bardziej efektywne kontynuowanie ćwiczeń. To jak? Zaczynasz domowe treningi?