Już czas temu napisałam, iż zgodnie ze Światową Organizacją Żywienia (WHO), wiadomo, iż w pierwszych sześciu miesiącach życia dieta dla niemowlaka powinna opierać się li tylko o pokarm mamy.

Na pewno sześć miesięcy? Przecież w sklepach aż roi się od wszelakich kaszek, słoiczków z informacją “od 4 miesięcy”! Owszem, roi się, ale jest to:

1. Tak zwany chwyt marketingowy

2. Głównie, stwierdzam z autopsji, skierowane do matek, które karmią swe dzieci sztucznie. 

Dlatego, o ile to możliwe, postaramy się, żeby dieta dla niemowlaka przez pierwsze sześć miesięcy opierała się TYLKO o mleko naturalne. Podkreślam: o ile to możliwe. Co to znaczy? Najlepiej zilustruje to moja historia.

Dieta dla niemowlaka: nowe menu

Otóż mój synek urodził się o wadze 4230g i 60 cm długości. Chciał jeść non stop. Karmiłam go na żądanie. Po jakimś czasie jego żądania pojawiały się prawie co 3h (prędzej co 2,5h). Zgodnie z książkami, w 4-5 miesiącu, winien żądać co 4h. Ale jego żądania się nie zmieniły. Żądał co 3h, potem co 2h..., a w nocy też co 2h. Czułam intuicyjnie, że moje mleko już mu nie wystarcza. Dlatego pod koniec 5. miesiąca wprowadziłam mu nowe menu, karmiąc nadal na żądanie. By utwierdzić się w przekonaniu, czy dobrze robię, udałam się  do lekarza.  Okazało się, że moje przeczucie mnie nie  myliło. Mój syn jest dużym chłopcem (teraz ma 74.5cm) i potrzebuje szybciej niż inne dzieci jeść coś treściwszego niż tylko mleko mamy. Jednak nadal karmię na żądanie. Reasumując – kierujcie się intuicją, ale także skonsultujcie z lekarzem czy to odpowiedni czas na nowe menu. 

No to dobrze. Załóżmy, że jest to już ten moment. Wielka premiera! Co powinniśmy dać dziecku? Nie macie pojęcia, ile artykułów na temat czytałam! Jak, kiedy i co. Poniżej moje podsumowanie:

Dieta dla niemowlaka: co dawać?

DO WYBORU: MARCHEWKA, ZIEMNIAK LUB JABŁKO

Niektórzy podają, że jabłuszko jest najlepsze. Inni stwierdzają, że owoc w ogóle powinien być wprowadzony później. W przeciwnym razie nasze dziecko będzie chciało TYLKO słodkie rzeczy. Dlatego rekomendują, by pierwszą jednoskładnikową papką była marchewka bądź ziemniak.

Uwaga!

  1. Postarajcie się, by marchewka/ziemniak/jabłko pochodziło ze sprawdzonego źródła. Najlepiej ze swojego ogródka. Wtedy mamy pewność, że warzywo/owoc nie jest pryskany, pełne chemii.
  2. Na początku monoskładnikowa papka powinna składać się tylko z warzywa/owocu. Na kaszki jeszcze przyjdzie czas.
  3. Marchewka/ziemniak/jabłko – nie podajemy surowych. Najlepiej ugotować na parze. Jeśli nie mamy wprawy lub nie mamy na to warunków – gotujemy w małej ilości wody, a potem mielimy na gładką masę.
  4. Podawać papkę najlepiej plastikową łyżeczką. Moje dziecko często łapie za łyżeczkę i pcha sobie samo do buzi, więc lepiej mieć coś nieostrego :)

Dieta dla niemowlaka: kiedy podawać papki?

Najlepiej w okolicy południa. Wtedy jakiekolwiek reakcje będą widoczne wieczorem. Pamiętajcie tylko by pora podawania była taka sama.

Dieta dla niemowlaka: jak podawać papki?

Najpierw przystaw do piersi, a dopiero potem podaj papkę. Na koniec znów przystaw do piersi. 

Na początku daj maksymalnie jedną łyżeczkę papki. Następnie co drugi dzień zwiększ o kolejną łyżeczkę.  Kontynujemy tak aż do tak zwanego "jednego słoiczka": 180ml.

Uwaga! Nie zmuszaj dziecka by zrealizowało “swoją normę”. Jeśli jednego dnia zjadło dwie łyżeczki, a następnego dnia chce tylko jedną – mówi się trudno. Czeka się na kolejną probę :) Po prostu tego dnia nie miało ochoty.

 

A co potem? To już wkrótce. Zapraszam!