Cukinia w słoiku to tak naprawdę gotowa pyszna sałatka - każdy kęs będzie smakował nieco inaczej. Możecie potraktować ją jak sałatkę szwedzką i podawać do obiadu: z kotletami, pieczonym czy duszonym mięsem, czyli świeżynką. To nie jedyne możliwości. Cukinia do słoika sprawdzi się również jako dodatek do kanapek i zawijanych wrapów. Może być też wyrazistym elementem urozmaicającym inną sałatkę, np. na bazie ryżu i kurczaka. 

Cukinia do słoika na zimę - zanim zaczniecie kroić warzywa

Kluczem do trwałości i jakości przetworów bez octu i cukru jest higiena. Mycie i parzenie słoików tutaj nie wystarczy. Po umyciu koniecznie wygotujcie je przez 15-25 minut, a pokrywki przez ok. 1 minutę. Do tak przygotowanych słoików przelejcie jeszcze gorące przetwory, wytrzyjcie brzegi ręcznikiem papierowym i zakręćcie - pokrywki również powinny być całkowicie suche. Tak przygotowane przetwory pasteryzujcie we wrzącej wodzie o temp. bliskiej 100 st. C. Jeśli macie ochotę zmodyfikować poniższy przepis i dodać do niego inne zioła, wykorzystajcie suszone. Świeże zioła mogą wywołać (niechcianą w tym przypadku) fermentację. 

Cukinia do słoika na zimę bez octu i cukru - przepis

Składniki:

  • 2 kg młodej cukinii
  • 1 kg czerwonej papryki
  • 3 niewielkie papryczki chili
  • 2 duże cebule
  • 4-5 łodyg kopru z baldachimami
  • 8-10 ząbków czosnku
  • 15 ziaren czarnego pieprzu

Składniki na zalewę:

  • 2,5 l wody
  • 6 łyżek soli kamiennej niejodowanej
  • kilka łyżek oleju słonecznikowego lub rzepakowego

Sposób przygotowania:

  1. Przygotujcie warzywa: umyjcie koper, cukinię i paprykę. Obetnijcie końcówki cukinii i usuńcie gniazda nasienne z dużych papryk. Młodej cukinii nie musicie obierać, starsze sztuki obierzcie ze skórki. Dokładnie osuszcie koper. Pokrójcie cukinię i paprykę na drobniejsze kawałki - tak, jak lubicie.* Obierzcie i posiekajcie czosnek, pokrójcie też drobniej papryczkę. Jeśli chcecie uzyskać przetwory o ostrym smaku, zachowajcie wszystkie nasiona. Jeśli łagodniejsze - zachowajcie tylko połowę lub całkowicie je usuńcie.
  2. Dno wygotowanych słoików wyłóżcie koprem, kawałkami ostrej papryczki i papryki oraz przyprawami: ziarnami pieprzu i czosnkiem. Włóżcie do środka cukinię i potrząśnijcie lekko słoikiem, by warzywa ułożyły się w słoiku. Możecie je też delikatnie poupychać dłonią.
  3. Przygotujcie zalewę: zagotujcie wodę, dodajcie sól i wymieszajcie do całkowitego rozpuszczenia soli. Wrzącą solanką zalejcie cukinię. Na wierzch każdego słoika wlejcie dodatkowo po 1 łyżce oleju - zakonserwuje on przetwory i zapobiegnie powstawaniu pleśni. 
  4. Wytrzyjcie starannie pokrywki słoików i ich brzegi. Zakręćcie je mocno. Wstawcie do garnka wyłożonego czystą bawełnianą ściereczką. Zalejcie wodą do 3/4 wysokości słoików i podgrzewajcie. Od momentu zagotowania wody pasteryzujcie przez 15-20 minut. Po upływie tego czasu wyjmijcie ostrożnie słoiki, otulcie kocem i powoli studźcie.

*Im drobniej pokroicie cukinię (i inne warzywa o wysokiej zawartości wody, np. ogórki), tym większe ryzyko, że rozmięknie w słoiku. Jeśli pokroicie szybko mięknące warzywa na większe kawałki, pozostaną one chrupkie

 

Źródło: Mama-Dobra-Rada.pl