W dobie wszechobecnego pośpiechu, ciasto z mikrofali będzie idealnym zamiennikiem klasycznego ciasta z piekarnika. Do stworzenia tego przysmaku potrzebujemy naprawdę chwili, a co najważniejsze - unikniemy kuchennego bałaganu, który zawsze koniec końców wiąże się ze sprzątaniem stanowiska naszej pracy.
 

Jak zrobić ciasto z mikrofali?

Ciasto z mikrofali może przybrać wiele form – od prostych ciasteczek poprzez muffiny aż do fondanta. Reguła pieczenia jest praktycznie zawsze taka sama – szybka i niewymagająca dużego wysiłku.

Bazą do powstania ciasta z mikrofali jest jajko, olej i mleko. Następnie musimy przygotować mieszankę suchych składników – będą to mąka, proszek do pieczenia i cukier oraz czasem kakao, jeśli lubimy czekoladową nutę w naszych słodkościach. Wszystkie składniki należy starannie wymieszać i dodać do gotowej już masy swoje ulubione dodatki. Mogą być to płatki owsiane, wiórki kokosowe, przyprawy korzenne, ale również owoce czy warzywa – jeśli decydujemy się na wytrawne ciasto z mikrofalówki.

Kiedy naszą masę wzbogacimy już dodatkami jedyne co pozostaje nam zrobić, to przelać ją do kubka lub pojemnika służącego do podgrzewania żywności w mikrofali. Przybliżony czas pieczenia ciasta to około cztery minuty, więc powstanie ono naprawdę błyskawicznie. Gdy nasz wypiek będzie już gotowy, należy go lekko ostudzić (ciasto z mikrofali najlepiej smakuje jeszcze ciepłe) i udekorować świeżymi owocami, dżemem lub gorącą czekoladą. W przypadku słonych muffinów idealnym pomysłem będzie przygotowanie szybkiego sosu na bazie pomidorów.