Czy księgarnia Books for Cooks powstała z miłości do jedzenia?

Laura Osęka: Księgarnia "Books for Cooks" powstała zarówno z zamiłowania do jedzenia, jak i miłości do książek, a także chęci znalezienia sposobu na życie po ukończeniu przeze mnie studiów psychologicznych i rozwijaniu się w kierunku psychodietetyki. Wiadomo, że coraz modniejsze stają się e-booki, ale my stawiamy na książki tradycyjne, których można dotknąć, poczuć fakturę papieru oraz zapach farby drukarskiej. I tymi cudami chcieliśmy podzielić się z innymi.

Czy w domu mają Państwo bogatą bibliotekę związaną z książkami kulinarnymi?

Laura Osęka: W domu mamy jak na razie około 200 książek kucharskich i około kulinarnych, ale nasza kolekcja systematycznie rośnie. Ze wszystkich książek korzystamy, także dobrze wiemy jakie książki możemy polecić. Lubię książki nowoczesne, ale także te przedwojenne, całkowicie wyjątkowe, z których właściwie nie za bardzo już da się gotować, ale stanowią niesamowicie ważną inspirację.

Jak duża jest oferta księgarni?

Laura Osęka: W tej chwili w ofercie znajduje się niemalże 350 tytułów, w tym 100 dostępnych od ręki, czyli takich po które można przyjechać do nas w dowolnym momencie i odebrać. Jednakże każdego dnia powiksiążkaększamy ofertę tak, by sprostać upodobaniom klientów. Ponadto jesteśmy w stanie sprowadzić niemalże każdą pozycję na indywidualne zamówienie kupującego i jesteśmy otwarci na propozycje tytułów, które powinny znaleźć się w naszym sklepie.

Czy księgarnia oferuje wyłącznie książki anglojęzyczne?

Laura Osęka: Na dzień dzisiejszy skupiliśmy się na książkach anglojęzycznych, gdyż ich oferta jest zdecydowanie najbardziej różnorodna i wszechstronna. Jesteśmy w trakcie poszukiwań ciekawych tytułów francusko-, włosko-, niemiecko- i hiszpańskojęzycznych, a także prowadzimy rozmowy odnośnie wprowadzenia do naszej księgarni książek w języku polskim. Warto również tutaj wspomnieć o aspekcie ekonomicznym, książki kontynentalne są relatywnie drogie w porównaniu z książkami angielskimi i amerykańskimi. Natomiast polska oferta jest uboga.

Gdzie można kupić Państwa książki?

Laura Osęka: Nasze książki można kupić głównie za pomocą internetu. Wszystkie książki mamy wystawione w naszym sklepie na allegro, ale jesteśmy w trakcie budowy własnego sklepu internetowego, który będzie się znajdował pod adresem www.booksforcooks.pl, pod którym w chwili obecnej pokazujemy wnętrze różnych, dostępnych książek. Po część tytułów można się wybrać do siedziby naszej firmy, gdzie oferujemy 100 pozycji, które można obejrzeć i zakupić przy kubku herbaty.

Jakie teraz panują trendy jeśli chodzi o książki kulinarne? Czy są jakieś szczególnie poszukiwane tytuły?

Laura Osęka: Coraz popularniejsze stają się książki wielkich szefów kuchni, prowadzących własne restauracje. Popularna jest książka Noma, Quay, A Day at El Bulli czy Coco. Wciąż nieśmiertelna pozostaje Julia Child i jej ogromna pozycja "Mastering the Art of French Cooking". Nie można też zapomnieć o tak zwanych celebrity chefs, takich jak Nigella Lawson, Jamie Oliver, Nigel Slater czy choćby Rachel Allen. Coraz popularniejsze stają się książki o zdrowym i dietetycznym jedzeniu np. Wholefood kitchen Rossa Dobsona i Mayumi's Kitchen: Macrobiotic Cooking for Body and Soul Mayoumi Nishimury.

Czy istnieje konkretna tematyka książek, która cieszy się największym powodzeniem wśród zamawiających?

Laura Osęka: Najchętniej kupowaną książką jest kultowa pozycja Julii Child - Mastering the Art of French Cooking, która ostatnio została wypuszczona na rynek w pięknym, ekskluzywnym wydaniu - w twardych oprawach oraz osłksiążkionie przeciwkurzowej. A trzeba zauważyć, że jest to książka raczej dla zaawansowanych adeptów sztuki kulinarnej. Niemniejszą popularnością cieszą się Recipes from an Italian Summer oraz How to be a domestic goddes kulinarnej boginii Nigelli Lawson.

Najciekawsza książka, jaką mieli Państwo w ofercie?

Laura Osęka: Jest kilka takich pozycji. Ostatnio zachwyciła mnie książka Kitcho: Japan’s Ultimate Dining Experience, która została wydana w taki sposób, że jej przeglądanie sprawia niezwykłą przyjemność, ze względu na treść oraz niesamowite, realistyczne zdjęcia. Inną książką, którą warto wymienić nowe wydanie kultowej encyklopedii kulinarnej Larousse - New Larousse Gastronomique, uzupełnione o wiele pięknych, kolorowych ilustracji, a także książki od wydawnictwa Phaidon, które zawsze wydane są w spektakularny sposób, najciekawsze z nich to 1080 Recipes o kuchni hiszpańskiej i The Silver Spoon o kuchni włoskiej. Tą ostatnią będziemy mieć niedługo w ofercie, gdyż najnowsze wydanie planowane jest na połowę października.

Czy warto oceniać książkę po okładce?

Laura Osęka: Najczęściej nie warto, gdyż jest wiele ciekawych książek, których wydawca nie postarał się o intrygującą okładkę, a istnieje też ogromna liczba książek z pięknymi okładkami, których wnętrze rozczarowuje. Chociaż jest kilka tytułów, których okładka wystarczy za rekomendację. Te książki to np. Easy Meals autorstwa Rachel Allen, czy From Season to Season od apetycznej Sophie Dahl, której program można oglądać w polskiej telewizji. Jednakże zasadniczo jeśli chce się kupić naprawdę wyjątkową książkę warto zapytać sprzedawcę co o niej myśli. My wielokrotnie sugerujemy klientowi inną książkę niż tą, którą pierwotnie chciał kupić po zapoznaniu się z jego oczekiwaniami.

Czy była książka, której sprowadzenie sprawiło Państwu szczególną trudność?


Laura Osęka: Jakiś czas temu klientka poprosiła nas o znalezienie dla niej książki z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku - Catalan Cuisine i sprowadzenie jej dla niej. Zajęło nam to łącznie dwa tygodnie z dostawą książki do klientki. I takich klientów mamy coraz więcej. Także możemy z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że nie ma dla nas pozycji niemożliwych do sprowadzenia. Chętnie podejmujemy się wyzwań, także tych, których nikt inny nie chciał się podjąć.logoBooks for Cooks to księgarnia, która powstała w marcu 2011 r. Mieści się w podwarszawskim Piastowie, przy ulicy Brandta 11a. Właścicielem jest dr Marian Osęka odpowiedzialny za zarządzanie i finanse, lecz strategią rozwoju, marketingiem i sprzedażą zajmuje się głównie Laura Osęka, z wykształcenia psycholog, z zamiłowania dietetyk i kucharz oraz znawca kuchni świata.

Najłatwiej zakupić jest książki na stronie allegro oraz booksforcooks.pl, można księgarnię także odwiedzić osobiście, ale wówczas najlepiej jest wcześniej skontaktować się telefonicznie pod numerem 692-443-058 by dowiedzieć się czy dana pozycja jest dostępna od ręki. Księgarnia sprowadza także książki kulinarne spoza aktualnej oferty na zamówienie klienta. Books for Cooks można też znaleźć na facebook'u - gdzie dla fanów organizowane są regularne oferty specjalne.