Znacie kogoś, kto nie lubiłby gołąbków? Ja nie. Wśród moich bliskich każdy ma swoją ulubioną odmianę. Wiele osób uznaje jedynie gołąbki z kapusty włoskiej, które robią się szybciej, niż klasyczne, z białej (twardszej). Niektórzy zawijają farsz w kapustę pekińską - równie delikatną jak włoska. Czas ich przygotowania jest równie szybki. Gołąbki możecie nafaszerować właściwie wszystkim, co wam wpadnie w ręce: mięsem mielonym jak na kotlety, mięsem z rosołu z dodatkiem boczku, ryżem i warzywami, soczewicą, ziemniakami (gotowanymi lub surowymi) czy też lub kaszą i grzybami (moje ulubione). Zwykle robię je z sosem z suszonych grzybów lub pieczarkowym, ale tym razem postawiłam na inny, który pasuje do tego farszu równie dobrze. 

Z czym podać gołąbki?

Mając rodzinę w całej Polsce, zetknęłam się z kilkoma wersjami dodatków do gołąbków. W moim domu rodzinnym zwykle jedliśmy je z sosem pomidorowym i ewentualnie tłuczonymi ziemniakami, choć mojej mamie lata temu zdarzało się je również kropić maggi, a później sosem sojowym - gdy nie chciało jej się dodatkowo pilnować sosu. Gołąbki zdarzało mi się jeść też z surówką z marchewki i pora. To dobra, odświeżająca opcja, szczególnie do gołąbków z mięsem i ryżem lub z kaszą, które bez dodatków bywają mocno „zapychające”. 

Tym razem w poszukiwaniu odmiany sięgnęłam po tradycyjny sos śmietanowy. Zrobiłam go do pieczonych gołąbków z kaszą i grzybami. Pasuje doskonale. Jego szybką odmianą może być sos chrzanowy. Wystarczy tuż po dodaniu zahartowanej śmietany dodać 1 łyżkę chrzanu, może być nawet ze słoiczka, zagotować i gotowe. Sos chrzanowy będzie też współgrał świetnie z gołąbkami z mięsem. Możecie też zaskoczyć najbliższych (szczególnie dzieci) i po dodaniu śmietany kapnąć jeszcze do sosu odrobinę soku z buraka - powstanie oryginalny, różowy sos śmietanowy.

Z takim sosem możecie podawać też gołąbki bez zawijania (kotlety gołąbkowe) lub inne kotlety z kaszy. Będzie pasował również do kotletów jajecznych i ziemniaczanych. 

Gołąbki z sosem śmietanowym - przepis

Składniki:

  • 1 średnia główka białej lub włoskiej kapusty 
  • 250 g suchej kaszy gryczanej lub pęczaku
  • 40 g suszonych grzybów 
  • 2 duże cebule
  • 4 szklanki bulionu drobiowego lub warzywnego
  • 1 jajko
  • sól i pieprz

Dodatkowo: olej.

Składniki na sos:

  • 5 łyżek śmietany 18%
  • 3 łyżki mąki
  • 4 łyżki masła
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka pieprzu 

Dodatkowo: posiekany szczypiorek do posypania dania.

Sposób przygotowania:

  1. Wypłuczcie grzyby, zalejcie 1 litrem wody i gotujcie przez ok. 20 minut. Wyjmijcie i pokrójcie drobniej. Wywaru grzybowego nie wylewajcie, możecie ugotować na nim następnego dnia zupę. 
  2. W międzyczasie obierzcie kapustę z wierzchnich liści. Wytnijcie głąb. Podgotujcie przez kilkanaście minut główkę kapusty w garnku z osolonym wrzątkiem, wystudźcie i oddzielcie liście lub (jeśli główka jest luźniejsza) delikatnie odrywajcie pojedyncze liście i wrzucajcie je na wrzątek na 5 minut, by zmiękły. Odetnijcie twardsze nerwy. 
  3. Zalejcie kaszę i pokrojone grzyby 1,5 szklanki bulionu i 1,5 szklanki wody. Gotujcie przez ok. 12 minut i odcedźcie. 
  4. Posiekajcie i zeszklijcie cebulę na niewielkiej ilości oleju. Dodajcie do ugotowanej kaszy z grzybami, doprawcie solą, pieprzem i wlejcie rozkłócone jajko. Wymieszajcie dokładnie. 
  5. Zróbcie sos: zrumieńcie na patelni mąkę z masłem, jednocześnie mieszając. Wlejcie resztę bulionu (2,5 szklanki) i ok. 150 ml wody. Wymieszajcie energicznie na gładki sos. Gotujcie ok. 5 minut na niewielkim ogniu. Pół szklanki sosu przelejcie do śmietany i zahartujcie nim śmietanę. Wlejcie mieszankę do sosu, wymieszajcie i zagotujcie. Doprawcie solą i pieprzem.
  6. Nafaszerujcie gołąbki i zwińcie ciasno. Dno naczynia żaroodpornego wyłóżcie kilkoma liśćmi wyparzonej kapusty. Ułóżcie ciasno gołąbki w środku. 
  7. Zalejcie je sosem i pieczcie w temp. 180 st. C przez ok. 35-40 minut. Gotowe danie posypcie posiekanym szczypiorkiem. 

Opcjonalnie, jeśli wolicie, możecie też ugotować gołąbki osobno i zalać gorącym sosem już na talerzu.