Tarta szpinakowa – zanim zaczniemy mówić o tym, czego ona dostarcza organizmowi i jak zbawienny wpływ może mieć, i jak doskonale smakuje, powiedzmy sobie może, czego taka tarta nie ma. Nie ma ona zbędnych kalorii, niezdrowych tłuszczów i węglowodanów prostych. Zobacz więc, jak zdrowa jest taka tarta.

Tarta szpinakowa – właściwości szpinaku

Szpinak ma właściwości antynowotworowe, a dzięki temu, że zawiera witaminę C oraz przeciwutleniacze, wspomaga odporność i pomaga zachować młodość. Jest też źródłem magnezu, który korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego – jest zatem zalecany nerwowym osobom. Oprócz tego szpinak zapobiega bólom i zawrotom głowy, dostarcza żelaza i kwasu foliowego (zalecany jest więc kobietom w ciąży), a w dodatku szpinak jest niskokaloryczny, powinni go więc jeść wszyscy, dbający o linię. Tarta szpinakowa powinna być więc potrawą zalecaną przez lekarzy! Unikać jej powinni jedynie osoby z kamicą nerkową, dla których szpinak, ze względu na obecność kwasu szczawiowego, nie jest polecany.

Skoro już wiemy, że szpinak jeść warto i trzeba, przejdźmy dalej i zobaczmy, jak powinna zostać przygotowana zdrowa tarta szpinakowa.

Tarta szpinakowa – jak zrobić zdrowe ciasto?

Są dwa proste tricki na to, by tarta szpinakowa zrobiona została na zdrowym cieście. Po pierwsze można przygotować ją na mące pełnoziarnistej lub razowej, albo na cieście drożdżowym. Jakie to daje plusy?

Tarta szpinakowa

Przede wszystkim mąka to źródło potrzebnej organizmowi energii, a także białka i tłuszczu. Dodatkowo mąka zawiera witaminy z grupy B, sole mineralne, wapń, fosfor, żelazo, cynk i magnez. Im mniej oczyszczone ziarno, czyli im bardziej pełnoziarnista mąka, tym więcej zawiera ona tych składników, a białka są bardziej zróżnicowane. Z kolei mąka razowa jest źródłem błonnika, który korzystnie wpływa na proces trawienia. Warto wypróbować też pełną witamin mąkę z amarantusa lub mąkę orkiszową (ziarno orkiszu zawiera duże ilości białka, błonnika, nienasyconych kwasów tłuszczowych, węglowodanów, witamin, biopierwiastków). Zatem tarta szpinakowa zrobiona na dobrej mące dostarcza organizmowi praktycznie wszystkich potrzebnych mu składników.

Ale mąka mąką, a mówiliśmy jeszcze o drożdżach. Drożdże zawierają witaminy z grupy B, węglowodany, białka i trochę tłuszczów, a także związki mineralne i mikroelementy (np. chrom i selen). Drożdże stosuje się jako lekarstwo przy różnych schorzeniach, głównie przy chorobach skóry (trądzik!), ale również przy cukrzycy czy stanach zapalnych nerwów. Przepis na przykładową tartę robioną na cieście drożdżowym możesz znaleźć w artykule o tarcie z warzywami. A żeby z tarty warzywnej zrobiła się tarta szpinakowa – wystarczy zrobić odpowiedni farsz.

Tarta szpinakowa – czym uzupełnić farsz?

Tarta szpinakowa najczęściej robiona jest z serem pleśniowym. Czy jednak takie posunięcie jest słuszne? Czy ser pleśniowy jest zdrowy?

Jak najbardziej, choć trzeba jeść je z umiarem. Sery pleśniowe to źródło wapnia, fosforu, witaminy A, witamin z grupy B, a także rozpuszczalnych w tłuszczach witamin D, E i K. Ponadto sery, dzięki zawartości potasu i sodu, wspomagają pracę mięśnia sercowego. Uważać na sery pleśniowe powinny jednak osoby ze skłonnością do migren – ze względu na obecność tyraminy powodują one wzrost ciśnienia tętniczego i nagły skurcz naczyń krwionośnych. Zresztą z tego samego powodu serów pleśniowych powinny unikać osoby z nadciśnieniem, nie zaleca się ich także kobietom w ciąży. Poza tym są one dość tłuste i kaloryczne. Niemniej tarta szpinakowa jako taka nie zawiera wiele kalorii, dlatego można od czasu do czasu zrobić ją również z serem pleśniowym.

Inaczej sprawa ma się z serem feta. Tu przeciwwskazań nie ma właściwie żadnych, a wręcz przeciwnie – ser feta jest godny polecenia. Mieszanka mleka koziego i owczego zawiera duże ilości wapnia i fosforu, co jest skutecznym lekiem przeciw osteoporozie. Ponadto wapń jest niezbędny do tego, żeby organizm nie magazynował tłuszczu, ale zamienił go w energię, serfeta sprzyja więc osobom na diecie. Feta, ze względu na zawartość cynku, zwalczającego stany zapalne skóry, pomaga zachować piękną cerę. Zawiera też witaminy z grupy B, a dzięki temu, że jest słona – pomaga ograniczyć używanie niezdrowej soli w kuchni. Dlatego tarta szpinakowa z serem feta jest najzdrowsza.

O tym jak tarta szpinakowa prezentuje się w przepisach, możesz przeczytać w artykule „Tarta ze szpinakiem: najlepsze przepisy”. Znajdziesz tam pomysły na przygotowanie tarty na wiele ciekawych sposobów oraz przepisy naszych Użytkowników.


Przekonaj się, jak smakuje tarta szpinakowa i jedz ją na zdrowie!