Poradę, aby woda z ogórków kiszonych nigdy nie lądowała w zlewie, nasze babcie i mamy stosowały od dekad. Bo to po prostu się nie opłaca! To zbyt smaczny i wartościowy półprodukt, aby się z nim tak bez zastanowienia rozstawać. A tym samym tracić szansę na porcję zdrowia i smaku, który ma w sobie sok z ogórków. Jakie ma właściwości? Co z nim zrobić w kuchni? Śpieszymy z odpowiedziami.

Woda z ogórków kiszonych - najlepsza baza na zupę

Podstawowy pomysł na sok z kiszonych ogórków to dania obiadowe. Klasyk klasyków na początek, czyli domowa zupa ogórkowa. Idealnie kwaśna, dobrze doprawiona, a podana z ziemniakami lub ryżem. Przygotowana na domowym rosole to propozycja w czołówce popularnych "pierwszych dań" w polskim domu. W bardziej jesiennej, sycącej wersji polecamy krem z kiszonych ogórków. Można zaserwować go z grzankami lub groszkiem ptysiowym, a im gęstszy, tym smaczniejszy! Idąc dalej, bulion z wodą po ogórkach kiszonych można wykorzystać też do innych zup krem - np. warzywnej z dodatkiem ogórków kiszonych. Ciekawostką będzie też inna kwaśna zupa, czyli żur - żurek ugotowany na wodzie z ogórków kiszonych też smakuje fenomenalnie!

Sok z kiszonych ogórków - podkręci smak mięsa

Punkt drugi, czyli dania główne. Woda z ogórków kiszonych sprawdzi się też w tym zakresie. Jeśli do tej pory nie znaliście metody marynowania mięsa w soku z ogórków kiszonych, zdecydowanie polecamy nadrobić ten trik. Mięso wychodzi kruche, mięciutkie i z charakterystyczną nutą kwaskowości. Ważne, że nie dominuje ona jednak całego produktu i można doprawić na swój sposób innymi składnikami. Żeberka marynowane w wodzie po ogórkach kiszonych to hit na grilla, a z kolei wśród dań jednogarnkowych prym z tym dodatkiem wiedzie gulasz wołowy z dodatkiem soku z ogórków. Pycha!

Domowe pieczywo... na wodzie po ogórkach

Zapach domowego pieczywa to spełnienie marzeń o pysznym śniadaniu. Idealne bułeczki czy chlebek powinny być przede wszystkim wyrośnięte, a ten efekt uda nam się uzyskać dzięki drożdżom podkręconym sokiem z ogórków kiszonych. Gwarantujemy, że taki chleb z sokiem z ogórków kiszonych oraz bułki na wodzie z kiszonych ogórków na stałe wejdą do waszego jadłospisu. Zawsze się udają, całkiem długo "poleżą" w chlebaku - o ile wcześniej nie znikną, bo tak dobrze smakują!

Jak wykorzystać sok z kiszonych ogórków inaczej?

Okazuje się, że to nie wszystkie pomysły na to, jak woda z ogórków kiszonych może być wykorzystana w kuchni. Nasza Czytelniczka poleca też użyć jej ponownie do przetworów. Konkretnie zalać nią i marynować w niej mniejsze cebulki (np. szalotki), a także ząbki czosnku. Wystarczy dosłownie kilka dni, żeby później użyć ich jako dodatek do sałatek, sosów czy kanapek. Na szybko, ale jednocześnie jako bomba proteinowo-witaminowa sprawdzi się też koktajl z kiszonych ogórków.

Woda z ogórków kiszonych - właściwości

Na koniec śpieszymy z wyjaśnieniem, czy woda z ogórków kiszonych jest zdrowa. Wiele osób bowiem zastanawia się, czy można pić wodę z ogórków kiszonych. Sok z ogórków kiszonych od dawna uważany jest za naturalne remedium na różne dolegliwości. Jeśli przetwory z ogórków zostały przygotowane w tradycyjny sposób, bez wzmacniaczy smaku, woda po ogórkach to skarbnica witamin.

  • Jej główną zaletą jest jednak kwas mlekowy, który powstaje w wyniku fermentacji. Zawiera bakterie probiotyczne, które mają zbawienny wpływ na nasze jelita, a tym samym odporność. 
  • Sok z kiszonych ogórków dostarcza nam witaminy z grupy B oraz A, C, E i K.
  • Zawiera spore dawki probiotyków.
  • Przez wiele osób uważany jest za wsparcie w procesie odchudzania, bo wspomaga pracę układu trawiennego i ogranicza zatrzymywanie wody w organizmie.

Jednak jak z każdym produktem z domowej apteczki, tak i w przypadku wody z ogórków zalecamy umiar i indywidualne podejście w ocenie samopoczucia po spożyciu tego kwaśnego napoju.