W Polsce przez długi czas, poczynając od XVII wieku, korzystano z podobnego do kruchego ciasta angielskiego. Dopiero w XIX wieku razem z gwałtownym rozwojem kuchni francuskiej i jej rozprzestrzenianiem się po świecie, zaczęto przygotowywać ciasto kruche takie, jakie znamy dziś. Ciasto kruche, mające we Francji aż 4 różne nazwy, zależnie od ilości cukru, w Polsce przygotowywano z najtańszej dostępnej mąki lub krupczatki, która nadaje ciastu kruchości. Inaczej niż w przepisach francuskich do ciasta dodawano śmietanę lub twaróg, dzięki czemu powstały polskie odmiany tego ciasta.

Ciasto na kruche ciastka musi być nieco mniej kruche niż zwykle, aby babeczki nie połamały się. Dlatego warto dodać do ciasta większą ilość żółtek, jednocześnie zmniejszając ilość masła. Dzięki temu ciasto będzie bardziej sztywne i mniej łamliwe. Dodatek śmietany do ciasta pozwoli natomiast na łatwiejsze jego rozwałkowanie.

Jeśli przygotujemy bazę, czyli kruche ciastko, możemy przechowywać je w szczelnym pudełku i wykorzystać, kiedy pojawią się niezapowiedziani goście. Niezależnie od tego, czy mamy ochotę na słodką czy słoną przekąskę, szybko przygotujemy pyszną przystawkę lub deser bazując na składnikach, które znajdziemy w lodówce.

Wytrawne babeczki

Sprawdzą się świetnie na imprezowym stole, podane jako przekąska, ale również jako dodatek do zup czy sałat. Babeczki zamknięte od góry krążkiem ciasta i ze słonym farszem w środku zastąpić mogą krokiety do czerwonego barszczu. Do takich słonych babeczek można wsadzić praktycznie wszystko. Mięsne z dodatkiem szynki czy salami świetnie sprawdzą się ze świeżymi warzywami i majonezem. Ugotowane mięso, które pozostało nam na przykład z rosołu, też będzie doskonałym wypełnieniem kruchych miseczek. Wtedy wystarczy dodać marynowane warzywa – pieczarki, cebulki, paprykę lub korniszony i pyszna przekąska gotowa.

Kruche babeczki lubią się też z pastami kanapkowymi. Idealnie pasować będzie pasta jajeczna lub przygotowana z wędzonej ryby – makreli lub łososia.

Słodkie babeczki

Najpopularniejsze babeczki przygotujemy wykładając na kruchy spód krem budyniowy lub bitą śmietanę i dekorując je świeżymi, kolorowymi owocami. To szybki deser, który sprawdzi się nie tylko w sezonie, bo równie pyszne babeczki wychodzą z dodatkiem owoców z puszki.

Zamiast kremu świetnie sprawdzi się masa kajmakowa, dzięki czemu babeczki będą też świetnym rozwiązaniem na Wielkanoc. Udekorowane ulubionymi orzechami lub czekoladą zachwycą nie tylko podniebienia ale i oczy wszystkich łasuchów.

Bardzo smaczne ciastka przygotujemy w oparciu o przepis na mince pies , które są popularnym wypiekiem na Boże Narodzenie w Anglii.  Babeczki nadziewane są różnego rodzaju bakaliami – rodzynkami, suszonymi porzeczkami, suszoną żurawiną, figami, daktylami i wszystkimi innymi pysznymi suszonymi owocami. Jeśli nie przepadamy za bakaliami idealnym nadzieniem do kruchych babeczek będzie też masa makowa.

Inne rozwiązanie to babeczki z masą budyniową w środku, czyli ciastko, które można dostać w każdej cukierni. Jednak nic nie smakuje lepiej niż upieczona w domu babeczka z delikatną masą otoczoną kruchym ciastem, udekorowana cukrem pudrem.

Wariacji i nadzień do kruchych babeczek jest mnóstwo, wszystko zależy od naszej wyobraźni.

 Wypróbuj też przepis na idealne kruche ciasteczka