Sztandarowy wypiek na Wielkanoc to babka wielkanocna. Każdy z nas ma z pewnością swój sprawdzony przepis na nią, ale żeby nie wpaść w rutynę, warto czasem upiec coś innego! To nie tylko sposób na przełamanie nudy, ale i zaskoczenie bliskich.

Babka wielkanocna - klasyczna i pyszna

Klasyczna babka wielkanocna to babka drożdżowa. W dawnych czasach od powodzenia wypieku zależał prestiż pani domu. Im większa i bardziej okazała babka wielkanocna, tym szacunek do gospodyni większy. Kobiety stosowały więc liczne triki mające pomóc babkom wyrosnąć. Ciasto drożdżowe zagniatano spokojnymi, ale zdecydowanymi ruchami - dzisiaj pomoże nam w tym robot - a podczas pieczenia domownicy mieli zakaz hałasowania. Po upieczeniu babka wielkanocna odpoczywała na delikatnej poduszce, wszystko po to, by była duża i delikatna w smaku. 

Taką babkę warto polać lukrem lub posypać cukrem pudrem. Zanurzana w ciepłym mleku lub jedzona z filiżanką kawy w Wielkanoc będzie czystą przyjemnością. 

Babka wielkanocna - nie tylko drożdżowa

Nie lubimy rutyny w kuchni, dlatego zawsze zachęcamy do kulinarnych eksperymentów i odkryć. Babka wielkanocna, robiona co roku w ten sam sposób, mimo że pyszna, może się znudzić. Przychodzimy więc z pomocą tym, którzy szukają ciekawych przepisów na ciasta na Wielkanoc.

Wybraliśmy 17 przepisów – zarówno klasycznych, jak i mniej typowych, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Bo babka wielkanocna to wypiek, który można przygotować na wiele sposobów, wszystko zależy od tego, jakie składniki lubimy! My, z naszymi przepisami, pomagamy podjąć tę decyzję. Babka wielkanocna może przecież być nie tylko drożdżowa, ale i piaskowa czy gotowana. Ciekawym rozwiązaniem jest też babka jogurtowa czy, dla lubiących czekoladowy akcent, marmurkowa. 

Babka wielkanocna może być przygotowana na wiele sposobów:

Babka ucierana

Babka piaskowa

Babka gotowana

Babka drożdżowa

Babka marmurkowa

Babka jogurtowa

 

Zobacz też galerie z przepisami na inne ciasta wielkanocne:

wielkanoc: ciasta na święta

16 przepisów na sernik wielkanocny

mazurek wielkanocny - 17 propozycji

sernik z bakaliami - 18 przepisów

ciasta wielkanocne siostry Anastazji

 

Nasze galerie z przepisami czekają na Was! A jak na Waszych stołach wygląda babka wielkanocna?

Sprawdź też przepis na mazurek kajmakowy!