Eksperymentowanie z przepisami na babkę wielkanocną to sposób na próbowanie nowych smaków. To nie tylko sposób na przełamanie nudy, ale i metoda na zaskoczenie bliskich. Babka na święta wielkanocne  może być zainspirowana przepisem pochodzącym od mamy lub babci albo recepturą wziętą od znajomego. Szukając przepisu na babkę idealną, mamy też możliwość do sięgnięcia po tradycyjne książki kucharskie. W nich znajdziemy przepisy na słynne babki wielkanocne przygotowywane z sześćdziesięciu jaj. Babka wielkanocna może być też zainspirowana przepisem podpatrzonym w programie telewizyjnym lub w Internecie. Na przykład babka cud Ewy Wachowicz pomimo korzennych smaków, znajdzie smakoszy przy świątecznym stole.

Babka wielkanocna – przepis na babkę wielkanocną

Klasyczna babka wielkanocna to babka drożdżowa. W dawnych czasach od powodzenia wypieku zależał prestiż pani domu. Im większa i bardziej okazała babka wielkanocna, tym był większy szacunek do gospodyni. Kobiety stosowały więc liczne triki mające pomóc babkom wyrosnąć. Ciasto drożdżowe zagniatano spokojnymi, ale zdecydowanymi ruchami. Obecnie w pracach pomoże nam robot kuchenny wyposażony w hak. Ten wypiek na święta wielkanocne uważany był za kapryśne i pracochłonne ciasto. Uważano, że przeciągi oraz hałas, mogą zaszkodzić wyrastaniu babki wielkanocnej. Stąd podczas pieczenia i wyrastania ciasta, domownicy mieli zakaz hałasowania. Po upieczeniu babka wielkanocna odpoczywała na delikatnej poduszce, wszystko po to, by była duża i delikatna w smaku. Babka wielkanocna idealnie smakuje jako babka cytrynowa. Polana lukrem lub posypana cukrem pudrem będzie doskonale pasować do koszyczka ze święconką. Baba wielkanocna zanurzona w ciepłym mleku lub jedzona z filiżanką kawy w Wielkanoc będzie czystą przyjemnością. A gdy zostanie kilka kromek po świętach, warto odświeżyć je przygotowując tosty francuskie.

Babka wielkanocna - nie tylko babka drożdżowa

Nie lubimy rutyny w kuchni, dlatego zawsze zachęcamy do kulinarnych eksperymentów i odkrywania nowych smaków. Baba wielkanocna, robiona co roku w inny sposób, z pewnością będzie słodkością, którą zaskoczy się rodzinę i członków rodziny. Przychodzimy więc z pomocą tym, którzy szukają ciekawych przepisów na babki wielkanocne. Dla niecierpliwych osób, które nie lubią wiele pracy podczas przygotowania babki wielkanocnej mamy niezawodny przepis na babkę majonezową. Wystarczy, że białka oddzielimy od żółtek. Białka ubijemy z cukrem, następnie dodajemy żółtka, cukier waniliowy, mąkę pszenną oraz proszek do pieczenia. Na koniec dodajemy cztery łyżki majonezu. Formę do pieczenia babki majonezowej smarujemy masłem lub margaryną, a foremkę wysypujemy wiórkami kokosowymi lub bułką tartą. Babka wielkanocna na bazie majonezu pieczona jest w rozgrzanym piekarniku w temp. 170°C przez 40 minut. Dokładny przepis na babkę wielkanocną znajdziecie w naszej galerii. Ponadto babka wielkanocna może być piaskowa czy gotowana. Ciekawym rozwiązaniem jest też babka jogurtowa a dla smakoszy lubiących czekoladowy akcent sprawdzi się babka marmurkowa.

Dla wielu łasuchów wymarzona babka marmurkowa jest w stylu popularnego mrówkowca.

  1. Na początek wystarczy utrzeć masło z margaryną, dodać dwie szklanki mąki pszennej, niemal szklanką maku.
  2. Kolejno dodać łyżeczkę proszku do pieczenia i kilka kropel olejku migdałowego.
  3. Przygotowaną masę należy przełożyć do formy na babkę wysmarowaną masłem i oprószoną bułką tartą.
  4. Świąteczna babka wyglądająca jak mrówkowiec powinna się piec przez 40 minut w 180°C.
  5. Po upieczeniu i ostudzeniu babkę wielkanocną można oprószyć cukrem pudrem. 

Babka wielkanocna może być przygotowana na wiele sposobów: babka ucierana, babka piaskowa, babka gotowana, babka drożdżowa i babka jogurtowa

Babka wielkanocna – babka na święta wielkanocne

Przygotowując koszyk ze święconką w Wielką Sobotę warto wcześniej pomyśleć o przygotowaniu do niego małych babeczek. Można je upiec w metalowej formie uzyskując pyszne drożdżówki, albo zainwestować foremki silikonowe w tradycyjnym kształcie babki wielkanocnej. Forma silikonowa ma niewątpliwie dodatkową zaletę, którą jest nieprzywieranie ciasta. Do święconki można włożyć babeczki z dodatkiem kawałków czekolady, z żurawiną, z suszonymi morelami, z tradycyjnymi rodzynkami, z dodatkiem orzechów lub pięknie żółte i pachnące od szafranu. Babka na Wielkanoc to także okazja do eksperymentów z użyciem różnego rodzaju likierów. Najpopularniejszy do nasączenia drożdżowego ciasta jest włoski likier limoncello. Cytrynowy, słodki smak podkreśla kwaskowatość żurawiny i puszystą konsystencję ciasta drożdżowego. Babka wielkanocna często była wypiekana w kubkach emaliowanych. Takie podejście miały gospodarne panie domu. W szczególności, gdy zostało odrobinę ciasta drożdżowego.

Babka wielkanocna – wypiek z kubka

W ten sposób powstawały małe babki wielkanocne, które obfitowały w rodzynki. Najczęściej babki wielkanocne wypiekano w Wielki Piątek, aby następnego dnia włożyć do koszyczka. Dodatek sporej ilości żółtek, alkoholu oraz masła o zawartości 82% przedłuża świeżość babki wielkanocnej. Taka babka wielkanocna, odpowiednio przechowywana, z pewnością wytrzyma nawet do Poniedziałku Wielkanocnego.

Sprawdźcie, wybrane przez nas 17 przepisów na babki wielkanocne. Zarówno klasyczne, jak i mniej tradycyjne, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Babka wielkanocna to wypiek, który można przygotować na wiele sposobów. Wszystko zależy od tego, jakie składniki lubimy. My, z naszymi przepisami, pomagamy podjąć taką decyzję.

Zobacz też galerie z przepisami na inne ciasta wielkanocne:

wielkanoc: ciasta na święta

16 przepisów na sernik wielkanocny

mazurek wielkanocny - 17 propozycji

sernik z bakaliami - 18 przepisów

ciasta wielkanocne siostry Anastazji

Nasze galerie z przepisami czekają na Was! A jak na Waszych stołach wygląda babka wielkanocna?

Sprawdź też przepis na mazurek kajmakowy!