Zalet i zastosowań domowej wędliny wg tego przepisu jest co najmniej kilka. Sami znajdziecie jeszcze więcej. Domowa szynka dojrzewająca ma pewny, sprawdzony skład. Jeśli macie w okolicy zaufany sklep mięsny ze sprawdzonym schabem, to już połowa sukcesu. Kompozycję przypraw z przepisu poniżej możecie dowolnie zmodyfikować pod swój gust. Taka szynka nie wymaga też ani pieczenia, ani gotowania. Gaz i prąd nie będą tu potrzebne. Przez kilka dni ważna jest systematyczność i zaglądanie do mięsa. Potem szynka dojrzewa już sama. Na kolejnych parę dni możecie o niej zapomnieć. Byle nie za długo, bo wtedy zrobi się zbyt sucha. 

Do czego wykorzystać dojrzewający schab? 

Możecie z nim zrobić dokładnie to samo, i zjeść podobnie, jak każdą inną szynkę dojrzewającą - parmeńską czy prosciutto. Suszony schab oprócz kanapek, zda też egzamin w sałatkach i przekąskach. Możecie nim np. owinąć kawałki fig lub melona, przebić wykałaczką i podać jako przekąskę.

Dojrzewający schab będzie też smacznym dodatkiem do zup-krem, np. do zupy porowo-ziemniaczanej lub czosnkowej, do zapiekanych warzyw lub innych mięs czy ryby, którą zamierzacie upiec. Możecie owinąć je kawałkami takiej szynki. Będą jeszcze smaczniejsze. Sprawdzi się też po świętach, np. na domowej pizzy. 

Schab dojrzewający bez gotowania i pieczenia - przepis

Składniki:

  • 1,2 kg schabu bez kości
  • 1/2 szklanki cukru
  • 1 i 1/2 łyżki suszonego majeranku
  • 1 łyżka suszonego tymianku
  • 5 dużych ząbków czosnku
  • 1 łyżeczka mielonej kolendry
  • 1/2 łyżki stołowej soli do peklowania
  • niecałe 1/2 szklanki soli
  • 1 łyżka świeżo zmielonego czarnego pieprzu

Sposób przygotowania:

  1. Umyjcie i osuszcie dokładnie mięso papierowym ręcznikiem. 
  2. Dno szklanego podłużnego naczynia wysypcie cukrem. Niewielką ilością cukru z naczynia natrzyjcie też dokładnie mięso i włóżcie je do naczynia. Przykryjcie folią spożywczą i schowajcie do lodówki na 48 godzin. W tym czasie w naczyniu będzie zbierać się płyn - odlejcie go kilka razy w odstępach czasu. 
  3. Po 48 godzinach wyjmijcie mięso i opłuczcie je z cukru, osuszcie starannie ręcznikiem papierowym. Na dno czystego, osuszonego naczynia wysypcie zwykłą sól wymieszaną z solą do peklowania. Włóżcie osuszone mięso i natrzyjcie z każdej strony solą z dna naczynia. Przykryjcie folią i wstawcie na kolejne 48 godzin do lodówki. Ponownie odlewajcie sok, który wytrąci się z mięsa. 
  4. Po upływie tego czasu wypłuczcie mięso z nadmiaru soli, wytrzyjcie do sucha, umyjcie i osuszcie naczynie. 
  5. Do suchego naczynia wsypcie pozostałe przyprawy (pieprz, tymianek, majeranek, czosnek, kolendrę), wymieszajcie je i włóżcie do środka mięso. Natrzyjcie je przyprawami jak w poprzednich krokach i ponownie schowajcie do lodówki na 48 godzin. 
  6. 2 dni później wyjmijcie mięso z lodówki i pojemnika, delikatnie zawińcie w czystą, tetrową pieluchę lub gazę. Zawiążcie mocno sznurkiem z obu stron, tworząc dużego, mięsnego „cukierka” i powieście w przewiewnym, ciepłym, ale suchym miejscu. Za 5-6 dni mięso będzie gotowe do jedzenia. Czas dojrzewania może wydłużyć się w chłodnym pomieszczeniu (ok. 8-10 st. C).