Trudno wyobrazić sobie zimę bez solidnego zapasu słoików z różnymi przysmakami. Sklepowe mrożonki, słoiki i puszki nie smakują tak dobrze, jak domowy keczup z cukinii, przecier z pomidorów, ogórki kiszone czy gęsty dżem z mirabelek. Aby jednak zapasy przetrwały do końca roku i dłużej, przejrzyjcie wcześniej słoiki, których używacie do wekowania przetworów. Niektóre z nich nie będą już się nadawać do dalszej pasteryzacji. Co trzeba wziąć pod uwagę? 

Sprawdźcie, czy macie dobre słoiki

Słoiki, których używacie do robienia przetworów powinny być dostatecznie grube. Zbyt cienkie szkło może popękać w trakcie wygotowywania (pasteryzacji). Obróćcie każdą zakrętkę i sprawdźcie, czy od spodu nie rdzewieją. Jeśli tak się dzieje, wieczka są do wymiany. Zakrętki powinny dawać się zakręcać bez oporu i przeskakiwania. Jeśli czujecie, że nie chcą one wskoczyć na gwint, wymieńcie je na nieużywane.

Obejrzyjcie też dokładnie szkło. Na ściankach słoików nie powinno być pęknięć czy wyszczerbień. Może to wpłynąć na ich szczelność i proces pasteryzacji. Taki słoik może pęknąć podczas pasteryzacji, a nawet wyparzania, bo i ono jest niezbędne. 

Wyparzanie słoików - klucz do sukcesu

Pasteryzacja nie wystarczy, by zabić wszystkie bakterie. Przed napełnieniem słoików musicie je wyparzyć. Wyparzanie słoików usuwa bakterie, a pasteryzacja pozwala pozbyć się ich przetrwalników (są to spoczynkowe formy rozwoju drobnoustrojów, które pozwalają im przetrwać w niekorzystnych dla nich warunkach). Dopiero po wykonaniu wyparzania i pasteryzacji możecie być pewni, że wasze przetwory przetrwają nawet kilka lat bez obcych form życia w środku.

Jak wyparzać słoiki? 

Możecie to zrobić na 5 różnych sposobów. Parzenie wrzątkiem i gorącą parą jest wszystkim ogólnie znane. Nie trzeba się tu rozpisywać. Wystarczy napełnić wrzątkiem słoiki i pozostawić je na 10-15 minut. Metalowe, nieuszkodzone zakrętki wygotujcie osobno przez 10 minut. Po upływie tego czasu wylejcie wodę i zacznijcie układać przetwory w słoikach. Nie musicie ich wycierać. Słoiki możecie również zagotować. Wstawcie je do zimnej wody, a gdy zacznie wrzeć, dajcie im jeszcze 10 minut. Ostrożnie wyciągnijcie i dalej już róbcie przetwory jak zwykle.

Inny skuteczny sposób to wyparzanie słoików w piekarniku. Ułóżcie je na blaszce i ostrożnie wstawcie do zimnego piekarnika. Nagrzejcie go do 100 st. C i pozostawcie na 30 minut i gotowe. Nigdy nie wkładajcie słoików do nagrzanego pieca. Szkło, z którego są wykonane słoiki, może nie wytrzymać różnicy temperatur i popękać. 

Wyparzanie słoików w zmywarce również daje świetne efekty. Wstawcie je do góry dnem i ustawcie program na mycie w najwyższej temperaturze. Nie dodawajcie żadnych detergentów. W ten sposób możecie wysterylizować również zakrętki, a po wyjęciu wszystko będzie suche. 

Do wyparzania słoików możecie wykorzystać również spirytus 70%. Działa on bakteriobójczo, ale głównie na aktywne rodziny bakterii. Aby pozbyć się przetrwalników, dobrze będzie jeszcze na chwilę wyparzyć słoiki z użyciem gorącej pary wodnej lub we wrzątku.