Wiele osób niesłusznie pomija etap marynowania kotletów schabowych. Ja, jeśli mam czas, zawsze rezerwuję min. 2 godziny na wymoczenie mięsa. Przemyślana marynata z kwaśnym dodatkiem (np. odrobiną octu winnego) potrafi zapobiec wysmażeniu mięsa na podeszwę. Ocet lub sok z cytryny pomaga skruszeć mięsu, szczególnie, jeśli macie do czynienia ze starszą wieprzowiną lub wołowiną. Zadaniem mojej marynaty jest nie rozmiękczenie mięsa, ale jego konkretne doprawienie. Dzięki leżakowaniu w aromatycznej zalewie kotlety będą miękkie, soczyste, ale i jeszcze smaczniejsze niż smażone w panierce, ale bez marynaty. 

Jak zrobić kotlety schabowe w marynacie?

Wszystkie składniki odmierzam bez kombinowania - na 3 sztuki oraz 3 łyżki i łyżeczki. Oprócz tego używam jeszcze tylko 1 łyżeczki musztardy i 1 kg schabu pokrojonego na równe kotlety. Mięso marynuję przez ok. 12 godzin. Kotlety z tego przepisu planuję więc z 1-dniowym wyprzedzeniem, zwykle w sobotę. Na to, co będzie pyszne, warto nieco dłużej zaczekać. 

Sos sojowy - nieodzowny składnik mojej marynaty

Ważnym dla smaku składnikiem marynaty (oprócz ziół, keczupu i musztardy) jest sos sojowy. Przydaje się on nie tylko do dań kuchni azjatyckiej. Stosuję go również do wielu innych dań. Używam najczęściej jasnego (jest on znacznie popularniejszy niż ciemny). Jeśli macie w domu ciemny, zmniejszcie ilość w przepisie o połowę. Ciemny sos ma jeszcze mocniejszy i słony smak niż jasna odmiana. Używając sosu sojowego do marynaty na kotlety, nie stosujcie już soli. Sos jest wystarczająco słony. Sos sojowy podkreśla smak czerwonego mięsa - wieprzowego oraz wołowiny. Wiedzą o tym m.in. Chińczycy - to klasyczny składnik ich kuchni. Sama również go stosuję do takich potraw.

Kotlety schabowe w marynacie ziołowej - przepis

Składniki:

  • 1 kg schabu
  • 3 jajka
  • 3 ząbki czosnku
  • 3 łyżeczki mąki ziemniaczanej
  • 3 łyżeczki tymianku
  • 3 łyżeczki jasnego sosu sojowego
  • 3 łyżki łagodnego keczupu
  • 3 łyżki oleju 
  • 1 łyżeczka musztardy
  • świeżo zmielony czarny pieprz

Sposób przygotowania:

  1. Umyjcie i osuszcie mięso, pokrójcie je w plastry. Oprószcie mięso pieprzem i rozbijcie.
  2. W osobnej misce roztrzepcie jajka, dodajcie do nich keczup, musztardę, sos sojowy, mąkę i pozostałe składniki, w tym olej. Wymieszajcie na jednolitą masę. 
  3. Zanurzcie w marynacie mięso, przykryjcie i marynujcie przynajmniej 12 godzin. 
  4. Smażcie kotlety na złoto, mocno rozgrzanym tłuszczu z obu stron. 
  5. Podawajcie z ulubionymi dodatkami. 

Do czego jeszcze używać sosu sojowego?

Sos sojowy stosuję nie tylko do marynat, ale również do gulaszu, zup i innych dań jednogarnkowych. Pogłębia on smak każdej potrawy i wydobywa charakterystyczny dla azjatyckich dań smak umami - znajomy i pikantno-mięsny, po prostu pyszny. Sosu używam też do rosołu zamiast maggi, na ostatnim etapie gotowania, tuż przed podaniem. Jeśli chcecie, możecie też użyć w zamian sosu grzybowo-sojowego. Jest równie popularny, jak jasny.