Niekiedy te kuleczki nazywane są „najzdrowszym owocem świata”. Niestety, równie co najzdrowszym, także zapomnianym. Intensywnie czerwone drobinki kryją w sobie mnóstwo witaminy C i żelaza, ale to zaledwie początek ich zalet. Jeśli zobaczycie je na którymkolwiek bazarze, bierzcie śmiało. Oprócz nich są również inne superowoce, które dodadzą wam sił. Są bardziej dostępne, co nie znaczy, że powinniście zatem rezygnować z dobrodziejstw „polskiego kiwi”. 

Owoce na wzmocnienie - co doda wam sił?

Jednymi z najbardziej skutecznych owoców, jeśli chodzi o wzmacnianie odporności i sił witalnych organizmu, są owoce jagodowe. Ich popularność w Polsce w ostatnich latach znacznie wzrosła. Kiedy tylko w cukierniach pojawiają się jagodzianki, zaczyna się polowanie na najlepsze, najbardziej napakowane jagodami sztuki i hurtowe pieczenie w domu. Nic dziwnego. Jagody zawierają antocyjany - flawonoidy, które działają jako przeciwutleniacze. Te związki nie tylko wzmacniają organizm, ale również chronią go przed prozapalnymi wolnymi rodnikami i hamują przedwczesne starzenie. Wspierają również pracę serca i pomagają uelastyczniać naczynia krwionośne. 

Innymi owocami jagodowymi, po które warto sięgnąć, są owoce derenia. Co to jest dereń? Mało kto o nim słyszał, a to właśnie te czerwone kuleczki, o których wspominaliśmy na początku artykułu. W kuchni staropolskiej, na dworach szlacheckich robiono z niego sosy do mięs i konfitury, a później jego sława przygasła. Krzaki derenia zdobią ogród, ale dają też świetne, odżywcze owoce. Zbiory rozpoczynają się w lipcu, a kończą w październiku.  

Co to jest dereń?

Dereń jadalny to krzew lub niewielkie drzewo o cienkim pniu, które wydaje niewielkie białe kwiaty i małe, czerwone owoce. Najczęściej możecie znaleźć go na dziko - na polach, łąkach, lasach i w parkach. Rośnie też na pogórzu, na wapiennych glebach, ale nie jest szczególnie wybredny, jeśli chodzi o lokalizację. Można go również posadzić w ogrodzie lub w parku. W Polsce znajdziecie go szczególnie w regionie Przemyśla, Sanoka i w okolicach granicy ze Słowacją. Sięga też do terenów Beskidu Niskiego i Bieszczad. Jeśli jednak nie jesteście pewni tej rośliny, nie zbierajcie jej sami. 

Jak wygląda dereń? 

Owoce derenia są podobne do żurawiny: kuliste i lekko podłużne, mają też dość duże pestki, których nie należy połykać. Najczęściej mają krwistoczerwony kolor, choć zdarzają się również bordowe lub żółtopomarańczowe. Dereń smakuje oryginalnie, charakternie i dość cierpko. Smak owoców można porównać do połączenia śliwki z żurawiną i kwaśną wiśnią. Dereń jadalny można, a nawet należy pałaszować ze skórką - to tuż pod nią są najcenniejsze składniki.

Dereń jadalny - właściwości 

Owoce derenia pod względem zawartości witaminy C można porównać do rokitnika. Dereń jest jej pełny. W 100 g znajduje się aż 75 mg wit. C. Owoc w 70% pokrywa nasze dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. Wśród innych owoców wyróżnia go też ogromna ilość żelaza, które wchłania się zdecydowanie lepiej właśnie z witaminą C. Zyskacie więc korzyść 2w1. Jeśli macie łagodną anemię, dobrze będzie wspomóc się dereniem i zjadać garść dziennie lub pić sok z tego owocu. To też świetny owoc na jesień i zimę, gdy wszyscy potrzebujemy czegoś na wzmocnienie.

Dereń jadalny zawiera również:

  • witaminę E („witaminę młodości”)
  • polifenole (dobre na wzmocnienie serca, ciśnienie i naczynia krwionośne)
  • błonnik (przyspieszający trawienie)
  • garbniki (wspierające wątrobę i trawienie)
  • luteinę (wspomagającą wzrok)
  • beta-karoten (działa antyoksydacyjnie)
  • oraz inne odżywcze minerały: wapń, fosfor, mangan i miedź

Dereń warto jeść również dla urody: poprawia wygląd i kondycję skóry oraz pomaga zmniejszyć stany zapalne.

Co zrobić z derenia?

Skorzystajcie z pomysłów kuchni staropolskiej i przygotujcie z derenia smakowite przetwory. Dereń sprawdzi się doskonale jako sos do mięs (dziczyzny, pieczeni, pasztetów i kaczki). Będzie pysznym zamiennikiem dla sosu borówkowego i żurawinowego, świetnie smakuje również różowy chrzan z derenia. Zjecie go także na słodko: jako dżem, marmoladę, konfiturę, mus do herbaty, syrop, sok lub kompot. Możecie zrobić z niego nalewkę. Dereń jadalny świetnie zniesie mrożenie - dzięki temu nie będzie on tak cierpki, jak świeży. W sezonie jesienno-zimowym świeży i suszony dereń nadaje się również na herbatkę rozgrzewająco-wzmacniającą. Wystarczy 1 łyżeczkę owoców zalać gorącą wodą i parzyć 15 minut pod przykryciem. Do takiej herbatki możecie też dolewać sok z derenia - kupny lub własnej roboty.