Ani czas, ani składniki was nie ograniczają - większość z nich macie na pewno w domu. Nie jest to wykwintny sos z wymyślnymi składnikami, na który trzeba przez cały czas uważać. Poradzą sobie z nim nawet osoby z niewielkim doświadczeniem w kuchni. Esencjonalny sos Tomka Strzelczyka pasuje do każdego rodzaju mięsa: zarówno do smażonych i duszonych polędwiczek, jak i delikatnych kotletów drobiowych (doda im charakterku), zrazówbitek, karkówki, pieczeni, schabu, a nawet białej i tradycyjnej kiełbasy. 

Sos cebulowy Tomka Strzelczyka - co go wyróżnia? 

Sos cebulowy do mięsa to uniwersalny, pewny i zawsze smaczny wybór. W przeciwieństwie do innych, śmietanowych sosów, zawsze wychodzi zawsze perfekcyjny. Nic wam się nie zważy - wystarczy zredukować płyn na patelni. Naturalnie słodka podduszona na patelni cebula z przyprawami i innymi dodatkami doskonale podkreśli smak każdego mięsa: zarówno delikatnego (białego i łagodnego w smaku) drobiu, jak i kawałków porządnego schabu, cielęciny czy mięsa wołowego na gulasz. Sos cebulowy świetnie podkreśli również smak dziczyzny: królika, sarny czy kuropatwy. 

Jego tajemnicą są bardzo drobno pokrojone ogórki konserwowe i spory dodatek zalewy ze słoika. Pikantny i wyrazisty smak obu dodatków oraz drobniutkie kawałki podduszonych na patelni ogórków nie będą przeszkadzać w jedzeniu. Dzięki nim sos zyska za to wyrazisty „charakterek”, który podkreśli smak dowolnego mięsa. Pasuje do każdego z wyjątkiem ryb. Może je za bardzo zdominować. 

Sos cebulowy do mięsa - przepis Tomka Strzelczyka

Składniki:

  • 3 cebule
  • 3 ogórki konserwowe
  • 40 g masła (3 łyżki z niewielką „górką”)
  • 35 g mąki (7 czubatych łyżeczek)
  • 400 ml bulionu lub mięsnego wywaru
  • 150 ml wody z ogórków konserwowych
  • 2 łyżki koncentratu pomidorowego
  • 1 łyżeczka ostrej musztardy
  • sól, pieprz do smaku

Sposób przygotowania: 

  1. Pokrójcie cebule w drobną kostkę. 
  2. Wrzućcie na patelnię masło i cebulę. Cebula nie może zbrązowieć na patelni - ma się tylko zeszklić i zmięknąć. 
  3. Dosypcie na patelnię mąkę pszenną, wymieszajcie i podsmażcie przez ok. 1-2 minuty. 
  4. Dodajcie koncentrat pomidorowy, wymieszajcie  i podsmażcie. 
  5. Dodajcie na patelnię z cebulą łyżeczkę ostrej musztardy i zalejcie wywarem lub bulionem. Płyn dodawajcie stopniowo - obserwujcie, czy sos nie robi się zbyt rzadki. 
  6. Dolejcie wodę z ogórków konserwowych. Podgrzewajcie, aż się zagotuje i pokrójcie ogórki w kostkę. 
  7. Przełóżcie ogórki do sosu. W międzyczasie zdążył się on zredukować - gotowy sos cebulowy powinien mieć kremową i zawiesistą konsystencję.
  8. Skosztujcie. Przyprawcie pieprzem i ewentualnie solą. Potrzymajcie na ogniu jeszcze przez 2 minuty.
  9. Posiekajcie natkę pietruszki i posypcie zieleniną sos przed podaniem. 

Źródło przepisu: FB (@Tomasz Strzelczyk OddaszFartucha YouTube)