Buraczki do słoików sprawdzają się nie tylko do dań głównych. Pasują zarówno do mięsa, jak i do wielu warzywnych dań, dodatek do naleśników na słono i placuszków z patelni. Pasuje do nich nie tylko ocet czy chrzan, ale również przyprawy korzenne, np. goździki, cynamon w laskach czy kminek. To jednak wciąż nie wszystko, z czym możecie je połączyć. 

Buraczki do słoików - czas uzupełnić spiżarnię

Buraczki możecie zakisić jak ogórki - z baldachami kopru i sporą ilością czosnku oraz z suszonym rozmarynem lub świeżą bazylią. Bazylia przyjemnie odświeży smak kiszonki i można ją zjeść razem z buraczkami, wyjmując prosto z solanki. Jest przepyszna. Takie buraki będą doskonałym dodatkiem do sałatek, samodzielną surówką lub po zmiksowaniu będą świetną pastą do chleba i farszem, np. do naleśników. 

Inny ciekawy sposób na buraczki tarte polega na podpieczeniu warzyw przed włożeniem ich do słoika i zalaniem solanką. Pieczenie buraków wydobędzie z nich wszystko, co najlepsze - słodki, głęboki smak. Warzywa skarmelizują się w środku, a w połączeniu z jabłkami będą prawdziwym cymesem na zimę. Kolejny nasz pomysł na buraczki tarte jest jeszcze prostszy. Nie dodamy do buraków ani kropli octu, a i tak będą bardzo wyraziste i pyszne. 

Przepis na buraczki tarte do słoików bez octu

Składniki (na 4 słoiki o pojemności 1 l):

  • 4 kg buraków
  • 4 l przegotowanej, gorącej wody
  • 10 łyżek soli niejodowanej
  • liście laurowe (po 1 liściu na słoik)
  • ziele angielskie (po 2-3 kulki na słoik)

Sposób przygotowania:

  1. Wyszorujcie buraki i ugotujcie je do miękkości. Wystudźcie je i obierzcie ze skórki, gdy będą już chłodne. 
  2. Buraczki zetrzyjcie na tarce lub pokrójcie w cienkie plastry i przełóżcie do słoików. Dociśnijcie dłonią (najlepiej w rękawiczce) lub czystą drewnianą łyżką. 
  3. Wsyp do każdego słoika po 1 liściu laurowym i po 2-3 kulki ziela angielskiego. 
  4. Rozpuśćcie sól w gorącej wodzie i zalejcie buraczki wrzącą zalewą. Zostawcie ok. 3 cm wolnego miejsca od góry.
  5. Zakręćcie szczelnie i pasteryzujcie ok. 30 minut.  

Z czym jeść buraczki tarte w solance?

Buraczki do słoików bez octu będą pasować doskonale do kurczaka i indyka, ale również do kaczki, podrobów, wieprzowiny i wołowiny czy dziczyzny. Będą wyśmienite zarówno na zimno, jak i, po podsmażeniu z jabłkiem lub gruszką czy cebulką - na ciepło. Będą pasować również do pasty twarogowej na kanapki - wystarczy zmiksować je z białym serem.

Tarte buraczki możecie też wykorzystać do zrobienia ciekawej przekąski z kuchni gruzińskiej - pchali. Trzeba je zmielić z orzechami włoskimi, czosnkiem, kolendrą, natką pietruszki i granatem. Po zmieleniu uformujcie z nich kulki i schłodźcie w lodówce. Są bardzo sycące i nadają się do jedzenia prosto z ręki.