Macie już większość przetworów zrobionych? Kiszone pomidory, keczup, marynowana cukinia, surówki na zimę czy dżemy już znajdują się na półkach w waszej spiżarni czy piwnicy? Zastanówcie się, czy aby na pewno to wszystko. Buraczki do słoików na zimę do słoików to obowiązkowy dodatek do wielu obiadów. Warto je zrobić tak, aby móc w szybki i prosty sposób jedynie podać na talerz czy odgrzać w garnku. Przed zawekowaniem buraczków na zimę robię 1 rzecz, która sprawia, że przetwory wychodzą obłędnie pyszne. 

Jak upewnić się, że buraki nie są spleśniałe?

Buraki, które używane są do przetworów, powinny być najwyższej jakości. Wszystko dlatego, aby mieć pewność, że po wyjęciu ze słoików nie pojawi się na nich biały nalot czy pleśń. Warzywa te są dość zdradliwe, ze względu na problem z oceną przydatności do spożycia oraz czasem ich przechowywania. Co zrobić, by mieć pewność, że buraki, które kupiliście nadają się do przetworów?

Buraki powinny być jędrne i dość twarde. Nigdy nie przerabiajcie tych okazów, które są miękkie po naciśnięciu opuszkiem palca. To pierwszy znak, że są w fazie więdnięcia i powolnego rozkładu. Nie tylko białawy nalot może sugerować, że pojawi się pierwszy kożuszek pleśni. To także dość ziemisty, lekko wyczuwalny zapach grzybów, który możemy wyczuć przed obraniem buraków. Wystrzegajmy się takich sztuk, ze względu na małe prawdopodobieństwo, by takie przetwory przetrwały w słoikach bez pojawienia się zarodników pleśni.

Do wekowania zawsze używajcie dobrze wyparzonych słoików:

Przepis na buraczki do słoików

Żeby przetwory z buraków wyszły wyjątkowo smaczne, trzeba najpierw upiec warzywa w piekarniku. 

Składniki:

  • 3 kg buraków
  • 0,5 kg cebuli
  • 4 jabłka
  • 0,5 l wody
  • 1 łyżka kwasku cytrynowego
  • 1 płaska łyżka soli
  • 2 płaskie łyżki cukru

Sposób przygotowania:

  1. Buraki dokładnie opłuczcie pod bieżącą wodą i wyszorujcie.
  2. Następnie owińcie dokładnie każdego buraka w folię aluminiową.
  3. Przełóżcie buraki do naczynia żaroodpornego i pieczcie je w piekarniku nagrzanym do 200 stopni Celsjusza przez 1 godzinę.
  4. Następnie zetrzyjcie na tarce jabłka i cebulę.
  5. Po upieczeniu i wystygnięciu buraków, zdejmijcie z nich folię.
  6. Zetrzyjcie je na tarce o grubych oczkach.
  7. Połączcie buraki z resztą składników.
  8. Rozpuśćcie w wodzie sól, cukier i kwasek cytrynowy.
  9. Wymieszajcie mieszankę ze składnikami w misce.
  10. Odstawcie całość na godzinę.
  11. Do wyparzonych słoików włóżcie buraczki i zakręćcie pokrywki.
  12. Wekujcie buraczki na zimę przez 10 minut od zagotowania.
  13. Wyłóżcie je na blat, do góry dnem.

Tak przyrządzone buraczki do słoików są doskonałym dodatkiem do każdego rodzaju kotletów, pierogów czy klusek ziemniaczanych.