Przygotowując ten przepis na śledzie, właściwie nic nie musicie specjalnie kupować. Nie trzeba też szukać po sklepach wymyślnych i kosztownych dodatków. Śledzie litewskie w tym wydaniu są skromne, postne, minimalistyczne, ale równie smakowite, jak inne warianty, w bogatszych zalewach. Są to śledzie z podsmażonymi na oleju 2 dodatkami. Na ich tle ryby będą grać pierwsze skrzypce. Ani zalewa, ani inne składniki, nie przyćmią ich smaku. Ścierając marchewkę do ryby po grecku, śmiało możecie odłożyć część do tego przepisu. 

Jak długo można przechowywać śledzie?

Kilka dni przed świętami to świetny moment na przygotowanie tej przystawki. W międzyczasie, do Wigilii, jej składniki zdążą się jeszcze przegryźć w lodówce. A jak długo można je przechowywać? Mało prawdopodobne, że wytrzymają do Sylwestra, ale nie dlatego, że się zepsują. Trudno po prostu powstrzymać się przed wyłowieniem kolejnego śledzika. Szybko wam się skończą. 

Wcześniej wymoczone śledzie z solanki, przygotowane z dodatkiem oleju możecie przechowywać w lodówce przez ok. tydzień. Przechowujcie je w szczelnie zamkniętym słoiku. Śledzie, w których olej dominuje, można przechowywać w lodówce do ok. miesiąca. W międzyczasie sprawdzajcie, jak się mają. Śledzie bez zalewy pozostaną świeże w lodówce przez 2 dni. Po upływie tego czasu przełóżcie je do solanki lub zalejcie olejem.

Filety śledziowe można też zamrozić. Rozłóżcie je na tacce w odstępach i przemroźcie, a następnie przełóżcie do 1 zbiorczego pojemnika. Po rozmrożeniu będą gotowe do dalszej obróbki. 

Śledź po litewsku, czyli jaki?

Nie ma 1 klasycznego przepisu na tę przystawkę. Śledzie litewskie, podobnie jak szwedzkie czy po polsku, mają sporo odmian. Taki śledź jest bardzo popularny w sosie pomidorowym, z dodatkiem suszonych grzybów i ogórków kiszonych, a niekonwencjonalnym dodatkiem do sosu są wędzone szprotki. Dymny aromat wzbogaca przystawkę i czyni ją oryginalną propozycją. Nasze śledzie litewskie są znacznie prostsze. Wszystkie składniki najprawdopodobniej macie już w domu.

Śledzie litewskie - przepis

Składniki:

  • 500 g solonych płatów śledziowych
  • 3 duże marchewki
  • 4 średnie cebule
  • olej do podsmażenia warzyw
  • pieprz

Dodatkowo (można pominąć): sok z cytryny lub ocet jabłkowy do skropienia przed podaniem.

Sposób przygotowania:

  1. Wymoczcie śledzie przez 2-3 godziny w zimnej wodzie. Gotowe płaty pokrójcie w paski.
  2. Posiekajcie cebulę w piórka, marchewkę zetrzyjcie na grubych oczkach tarki.
  3. Na 2 osobnych patelniach rozgrzejcie niewielką ilość oleju. Obsmażcie osobno cebulę i marchewkę. Cebulę smażcie, aż brzegi zaczną się złocić i karmelizować. 
  4. Marchewkę smażcie, aż lekko zmięknie, ale nie powinna się rozpadać. 
  5. Gotowe warzywa przełóżcie za pomocą łyżki cedzakowej do miski - odsączcie nadmiar oleju. 
  6. Dodajcie do warzyw śledzie. Doprawcie pieprzem i wymieszajcie. 
  7. Włóżcie do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na 24 godziny. 
  8. Tuż przed podaniem skropcie sokiem z cytryny lub octem jabłkowym.