W międzyczasie, gdy ryba w sosie dusi się na patelni, wy ugotujecie pozostałe dodatki na lekki obiad: purée ziemniaczane i fasolkę szparagową z wody. Do tłuczonych ziemniaków dodajcie 1-2 łyżki masła, szczyptę gałki muszkatołowej oraz 1 starty ząbek czosnku. Purée z dodatkami będzie jeszcze smaczniejsze i bardziej kremowe. Fasolkę możecie zrobić na parze lub ugotować w osolonej wodzie. Łagodna i słodkawa, będzie pasować do ultrawyrazistego sosu, w którym na patelni będzie pływać ryba. 

Sos beszamelowy - klasyk, który łatwo podkręcicie 

Tradycyjny beszamel jest łagodnym, esencjonalnym sosem. Klasyczny sos beszamelowy robi się z 3 głównych składników: mąki, mleka i masła, a następnie doprawia gałką muszkatołową, solą i białym pieprzem (który pasuje do ryb jeszcze lepiej niż czarny). Tajemnica zawiesistego i muślinowego sosu tkwi w jego ciągłym mieszaniu. Mleko nie może się zwarzyć, a mąka zbić w grudki. Taki sos, jeśli nie dodacie do niego gałki muszkatołowej, jest świetną bazą wyjściową do dalszych eksperymentów ze smakiem. 

Beszamel możecie doprawić np. startym cheddarem, parmezanem, musztardą lub podsmażoną i zblendowaną cebulką. Dla ładniejszego, cieplejszego koloru niektórzy dodają odrobinę szafranu. W każdej z tych wersji nadaje się zarówno do duszonych ryb, jak i zapiekanek makaronowych (np. lasagne czy cannelloni), zapiekanek ziemniaczanych oraz do gotowanych makaronów i polewania gotowanych i uparowanych warzyw. Pasuje również do:

  • kurczaka i indyka
  • kotletów drobiowych i rybnych
  • gotowanych i duszonych pulpetów
  • pieczonych klopsów

Polejecie nim również naleśniki, pieczone ryby i drób. 

Jak zrobić dorsza w sosie chrzanowym? 

Nasz dorsz w sosie chrzanowym na beszamelu to danie z charakterem. Przyzwyczailiście się do łagodnego smaku tej ryby? A może już wam się znudził? Będziecie mile zaskoczeni jego charakterkiem. Wszystko dzięki dodatkowi 2 łyżek chrzanu do prostej, beszamelowej bazy. Dzięki niemu duszona ryba nabierze smaku. Pikantny sos będzie świetnie współgrał z fasolką szparagową lub podgotowanymi brokułami. Delikatne, maślane puree ziemniaczane doprawione gałką muszkatołową dopełni całości i da odetchnąć kubkom smakowym podszczypywanym przez chrzan. 

Dorsz w sosie beszamelowym z chrzanem - przepis

Składniki:

  • 500-600 g filetów z dorsza (lub innej ulubionej ryby)
  • 50 g masła
  • 1/2-3/4 szklanki mleka
  • 100-150 ml bulionu lub rosołu
  • 2 płaskie łyżki mąki
  • 2 łyżki chrzanu*
  • sok z połowy cytryny
  • sól i biały pieprz do smaku 

*Jeśli macie własny, tarty i intensywny chrzan bez dodatków, dodajcie mniej - 1 łyżkę.

Dodatkowo (można pominąć): posiekany koperek. 

Sposób przygotowania:

  1. Pokrójcie filety na porcje. Posólcie i popieprzcie.
  2. Roztopcie na patelni 50 g masła. Dodajcie mąkę i zacznijcie mieszać jak na zasmażkę, najlepiej rózgą. 
  3. Gdy sos zacznie się pienić, dodajcie odrobinę mleka (niepełne pół szklanki). Mieszajcie dalej, dodając jednocześnie jeszcze trochę mleka. 
  4. Dodajcie bulion i wciąż mieszajcie. Dodajcie do sosu chrzan i sok z cytryny, wciąż mieszajcie. Doprawcie solą i białym pieprzem. 
  5. Zmniejszcie ogień do minimum, dolejcie jeszcze nieco mleka, jeśli jest za gęsty i spróbujcie. Powinien mieć konsystencję naturalnego jogurtu. W razie potrzeby dodajcie jeszcze trochę soli lub pieprzu.
  6. Włóżcie do środka filety, przykryjcie i duście przez ok. 10-12 minut. Pod koniec czasu przekrójcie rybę i sprawdźcie, czy nie jest surowa w środku. Powinna być ścięta, a jednocześnie biała i soczysta. Mięso samo powinno odchodzić od widelca.
  7. Duszonego dorsza podawajcie z posiekanym koperkiem, purée ziemniaczanym i fasolką szparagową.