Na kolejne największe święto rogala w Polsce (11 listopada i związane z nim rogale świętomarcińskie) trzeba będzie jeszcze poczekać. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by w piekarniku wyczarować inne szybkie rogaliki. Bez drożdży, wyrabiania i czekania, aż wyrośnie ciasto. Będzie ono delikatne i puszyste, jak w cukierni. 

Czym nadziewać rogaliki? 3 pomysły na słodki farsz

Rogaliki z cukierni często rozczarowują ilością lub jakością farszu. Jeśli zdarzyło wam się już trafić na wypieki, w których farszu jest tyle, co „kot napłakał”, koniecznie podkasajcie rękawy i zróbcie słodkie wypieki na własnych zasadach i z odpowiednią ilością słodkiej wkładki. Czym je napełnić, by wywołać uśmiechy jak rogale - i by obyło się bez smutnych podkówek? Rogale z dżemem czy nadzienie z powideł zostawcie początkującym. Zaskoczcie swoich bliskich czymś innym. Czym warto nadziać rogaliki?:

  • farsz z kremem daktylowym

Oryginalnym, a zarazem nieco lżejszym niż zwykle nadzieniem niż zwykle będzie krem daktylowy bez cukru. Jak go zrobić? 1 szklankę kaszy jaglanej trzeba kilka razy przepłukać we wrzątku. W ten sposób pozbędziecie się ewentualnej goryczki. Następnie trzeba dodać ją do garnka, wsypać 1 szklankę pokrojonych daktyli, zalać 2 szklankami mleka i gotować pod przykryciem przez 15 minut (od momentu, aż zawrze). Po wystudzeniu krem daktylowy trzeba doprawić sokiem i skórką z 1 wyparzonej cytryny i zmiksować. W razie potrzeby rozcieńczyć krem połową szklanki mleka i ponownie wymieszać.

  • farsz serowo-budyniowy

Innym pysznym pomysłem na farsz jest nadzienie serowo-budyniowe. To klasyczna propozycja do rogalików, którą polubią wszyscy. Aby taką zrobić, wystarczy 250 g gęstego homogenizowanego serka śmietankowego zmiksować z 1 czubatą łyżką proszku budyniowego (śmietankowego lub waniliowego) oraz 1 żółtkiem, 3 łyżkami cukru pudru i 1 łyżeczką cukru waniliowego.

  • farsz kokosowy

Przygotować możecie również nadzienie kokosowe. Wystarczy zagotować szklankę mleka z połową szklanki cukru, a następnie wymieszać 200 g wiórków z 2 łyżkami mąki ziemniaczanej, dodać do gotującego się mleka i szybko wymieszać - do zgęstnienia masy, a następnie wystudzić. Powstanie w ten sposób domowy „budyń” kokosowy. Takim nadzieniem możecie zastąpić to z przepisu poniżej. 

Dla nowicjuszy rogaliki mogą wydawać się czasochłonne i skomplikowane - szczególnie przygotowanie i zwijanie ciasta. Początkującym i tym, którzy lubią oszczędzać czas w kuchni, sprawę znacznie ułatwią arkusze gotowego ciasta francuskiego. Do orzechowego, klasycznego nadzienia koniecznie dodajcie pół łyżeczki cynamonu. Ta przyprawa genialnie podkreśla smak zmielonych orzechów włoskich. 

Puszyste rogaliki bez drożdży - przepis

Składniki na ciasto (na ok. 15 rogalików):

  • 2 opakowania ciasta francuskiego
  • 1 żółtko

Składniki na nadzienie:

  • 20 dag mielonych orzechów włoskich
  • 2 jajka
  • 1 białko
  • 1/2 szklanki cukru
  • 1/2 szklanki bułki tartej
  • 1 łyżka mąki pszennej
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

Składniki na lukier:

  • 3 łyżki cukru pudru
  • 1 łyżka mleka

Sposób przygotowania: 

  1. Przygotujcie nadzienie: zmiksujcie lub pokruszcie drobno orzechy (do konsystencji podobnej do żwiru). Dodajcie do orzechów mąkę, bułkę tartą, cynamon, cukier i dokładnie wymieszajcie. 
  2. W międzyczasie nagrzejcie piekarnik do 190 st. C.
  3. Arkusz ciasta rozłóżcie na blacie wyłożonym kawałkiem papieru do pieczenia. Pokrójcie ciasto na trójkąty (dłuższy bok arkusza powinien być podstawą każdego trójkąta). 
  4. U podstawy każdego trójkąta nałóżcie po 1 czubatej łyżce farszu i zwijajcie od podstawy do wierzchołka, a następnie wygnijcie nieco rogi każdego rogalika. Posmarujcie wierzch rozmąconym żółtkiem. 
  5. Rogaliki pieczcie na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia przez 25 minut w temp. 190 st. C. 
  6. Przygotujcie lukier: wymieszajcie dokładnie cukier puder z mlekiem. 
  7. Jeszcze ciepłe rogaliki polejcie lukrem lub roztopioną czekoladą i posypać pokruszonymi orzechami lub kandyzowaną skórką pomarańczową. Po przestudzeniu, zamiast polewać je lukrem, możecie też oprószyć je cukrem pudrem.