Wasze dłonie cierpią po zmywaniu naczyń, bo klasyczny płyn do mycia je podrażnia? Zamiast kupować kolejną butelkę detergentu w sklepie i narażać swoją delikatną skórę, wybierzcie delikatniejszy zamiennik przygotowany samodzielnie w domu. Zobaczcie, jak zrobić domowy płyn do mycia naczyń z kilku kuchennych składników. Podziękuje wam za to nie tylko wasza skóra, ale i portfel.

Czym zastąpić płyn do mycia naczyń?

Ceny detergentów stale rosną, ale na szczęście wystarczy trochę siemienia lnianego i kilka dodatków, aby szybko stworzyć domowy płyn do mycia naczyń, który jest bezlitosny dla brudu i tłuszczu, ale delikatny dla naszych rąk. Te popularne ciemne ziarenka musimy tylko połączyć z goździkami, skrobią kukurydzianą i wodą. Do tak przygotowanej bazy wystarczy dodać na koniec jedynie kilka kropli zwykłego płynu, a powstanie ogromny zapas naturalnego i taniego jak barszcz środka do czyszczenia, który nie podrażni naszych dłoni, a rozprawi się ze stertą naczyń w zlewie. 

Jak zrobić domowy płyn do mycia naczyń?

Aby przygotować delikatny domowy płyn do mycia naczyń, wystarczy zagotować 1/2 litra wody z 3 łyżkami siemienia lnianego i 1 łyżką suszonych goździków. Tak przygotowaną mieszankę gotujemy na niewielkim ogniu przez około 20 minut, a następnie zdejmujemy garnuszek z palnika i odstawiamy do całkowitego wystudzenia. 

Gdy siemię lniane z goździkami ostygnie i stanie się znacznie gęstsze, musimy już tylko je przecedzić przez sito, a następnie wymieszać z odrobiną skrobi kukurydzianej, rozpuszczonej w małej ilości wody. Do tak przygotowanej bazy wsypujemy jeszcze 3 łyżki cukru, a na sam koniec dolewamy odrobinkę zwykłego płynu do mycia naczyń i wszystko bardzo dokładnie mieszamy, aby nie było żadnych grudek. Gotowy specyfik przelewamy do butelki z pompką i delikatny domowy płyn do mycia naczyń gotowy.

Domowy płyn do mycia naczyń - inne pomysły

Jeśli nie macie pod ręką siemienia lnianego, do mycia naczyń możecie też użyć kilku innych kuchennych produktów. Do usuwania tłuszczu i resztek jedzenia z naczyń świetnie sprawdzą się również:

  • ocet spirytusowy (ale tutaj uważajcie na skórę dłoni - zawsze używajcie rękawiczek ochronnych)
  • sól kuchenna
  • kwasek cytrynowy
  • soda oczyszczona
  • świeżo wyciśnięty sok z cytryny.