Placek ziemniaczany i babka to danie, które znają dobrze nie tylko Polacy (szczególnie mieszkańcy dawnych Kresów). To danie można zrobić na wiele innych różnych sposobów. Oprócz placka ziemniaczanego z boczkiem wypróbować możecie również żydowski kugel lub angielską zapiekankę pasterską. Zainspirujcie się i wyczarujcie taki wypiek w swojej kuchni. 

Placek ziemniaczany dookoła świata 

Placek ziemniaczany po żydowsku (kugel), podobnie jak nasz przepis, również opiera się na mocno wyciśniętych ziemniakach. Gdy go spróbujecie, będziecie zaskoczeni, jak bardzo przypomina on placki ziemniaczane, ale w innej formie (bo z foremki). Co ciekawe, placki ziemniaczane również są bardzo dobrze znane w kuchni żydowskiej - pod nazwą latkes

Innym pomysłem na taką zapiekankę jest angielski placek pasterski. Na dnie naczynia żaroodpornego znajdują się przesmażone warzywa, w tym obowiązkowo zielony groszek, pomidory z puszki, cebula, seler naciowy, marchewka oraz mięso mielone. Wnętrze jest doprawione m.in. liściem laurowym, zielem angielskim, pieprzem, gałką muszkatołową i koncentratem pomidorowym. Wierzch zapiekanki stanowi spieczone ziemniaczane purée - na bogato i tak samo pysznie. 

Jak zrobić białoruski placek ziemniaczany? 

Białoruski placek ziemniaczany z boczkiem to skromniejsza, specyficzna odmiana zapiekanki ziemniaczanej. Poniższy przepis pochodzi z kuchni białoruskiej i przypomina nieco recepturę na babkę ziemniaczaną. Ten placek pieczemy w okrągłej formie, z podstawowych składników. Większość z nich na pewno macie w domu, w tym w lodówce. Po przekrojeniu zobaczycie mięsną, sycącą warstwę pachnącą cząbrem (lub tymiankiem, jeśli go wolicie).

Mimo, że placek kusi i nie można się doczekać jedzenia, nie spieszcie się z krojeniem. Po wyjęciu z pieca koniecznie dajcie mu odpocząć przez 10-15 minut. Gdy nieco przestygnie, masa ziemniaczana będzie bardziej zwarta i łatwiejsza do pokrojenia. Ziemniaki w tym czasie wchłoną nadmiar wody, która wytrąciła się podczas pieczenia. 

Placek ziemniaczany z boczkiem - przepis

Składniki (na okrągłą formę o śr. 25-26 cm):

  • 1,3 kg mączystych ziemniaków (typ C)
  • 230-250 g mielonej wieprzowiny
  • 2 duże cebule
  • 1/2 łyżeczki soku z cytryny
  • 1/2 łyżeczki cząbru lub tymianku
  • 1 łyżeczka soli
  • 120 g pieczarek
  • 1-2 łyżki mleka
  • 4 łyżki kwaśnej śmietany lub greckiego tłustego jogurtu 
  • 50 g boczku
  • masło lub smalec do nasmarowania formy

Sposób przygotowania:

  1. Nasmarujcie tłuszczem formę do pieczenia.
  2. Przygotujcie ziemniaczaną masę: zetrzyjcie 1 cebulę i ziemniaki na tarce o dużych oczkach do dużej miski. Skropcie kilkoma kroplami soku z cytryny i wymieszajcie (dzięki temu masa nie ściemnieje). Wyciśnijcie mocno masę ziemniaczano cebulową - najlepiej ręcznie. Sok odciskajcie do osobnej miski. Ziemniaki z cebulą powinny być jak najbardziej suche - niemal o wiórowatej konsystencji. Odłóżcie odciśniętą masę na bok. Zachowajcie też wodę z odciśniętych ziemniaków - na dnie miski osadzi się potrzebna skrobia. 
  3. Zajmijcie się mięsną warstwą: pokrójcie drugą cebulę w niewielką kostkę i podsmażcie ją na oleju, na średnim ogniu. Gdy się zeszkli, dodajcie mieloną wieprzowinę i podsmażcie, aż zmieni kolor. Dodajcie cząber i pół łyżeczki soli.  Pokrójcie pieczarki na ćwiartki i dodajcie do mięsa. Smażcie, aż grzyby zaczną zmieniać kolor i puszczać sok. Wlejcie na patelnię 1 łyżkę mleka, wymieszajcie, skrobiąc drewnianą łyżką po dnie patelni (zbierzecie w ten sposób cały „smak”). W razie konieczności, jeśli mięso i grzyby przywarły do patelni na dobre, dolejcie jeszcze 1 łyżkę mleka i zróbcie to samo. Dodajcie na patelnię 2 łyżki śmietany, zmniejszcie gaz i smażcie, aż płyn się zredukuje. Doprawcie solą i pieprzem.
  4. W międzyczasie zlejcie ostrożnie sok z ziemniaków, zachowując skrobię. Wymieszajcie skrobię z drugą połową łyżeczki soli i wlejcie ją do masy ziemniaczano-cebulowej. 
  5. Nagrzejcie piekarnik do 70-80 st. C. 
  6. Na spód natłuszczonej formy przełóżcie 1/3 masy ziemniaczanej. Na to wyłóżcie masę mięsno-cebulową, a następnie pozostałą część masy ziemniaczanej. Wygładźcie wierzch i przyklepcie mocno łyżką.  Na wierzchu rozsmarujcie 2 łyżki śmietany.  Pokrójcie boczek w kostkę i posypcie nim wierzch zapiekanki. Pieczcie przez 1-1,5 godziny w temp. 70 st. C. 
  7. Placek powinien zrumienić się z wierzchu. Wyjmijcie go z piekarnika i odczekajcie 10 minut, zanim go pokroicie. W tym czasie masa odpocznie się scali - będzie łatwiejsza do pokrojenia.