To napój który bardzo łatwo i tanio można zrobić samodzielnie, a jego spożywanie niesie tak wiele zdrowotnych korzyści, że zdecydowanie warto poświęcić mu chwilę. Jest bardzo popularny w Ameryce Środkowej oraz w Indiach, między innymi ze względu  właściwości nawadniające. Chodzi o barley water, czyli wodę jęczmienną, przyrządzaną na bazie ziaren tego zboża oraz oczywiście wody. 

Woda jęczmienna - dlaczego warto ją pić?

Korzyści związanych z piciem tego odżywczego napoju jest wiele. 100 g jęczmienia dostarcza 354 kcal, 2,3 g tłuszczu i 17,3 g błonnika. Dobrej jakości ziarna tego zboża kryją w sobie spore pokłady witamin, zwłaszcza z grupy B. Wiele w nich również cennych minerałów, m.in. fosforu, miedzi, manganu, potasu, cynku, krzemu, wapnia i żelaza. Dzięki temu składowi spożywanie jęczmienia korzystnie wpływa na naszą cerę, widocznie poprawia kondycję włosów i paznokci.

Ziarna jęczmienia zawierają spore ilości błonnika pokarmowego, który wspiera pracę całego układu trawiennego, a dodatkowo zapewnia nam uczucie sytości na długi czas. Picie wody z jęczmienia zmniejsza więc ryzyko podjadania między posiłkami, dlatego barley water jest chętnie stosowana przez osoby, które chcą pożegnać nadprogramowe kilogramy. Pamiętajcie jednak, że podstawą ubytku na wadze jest wprowadzenie do jadłospisu nieprzetworzonych produktów, warzyw i owoców oraz regularne ćwiczenia. Barley water może być skutecznym, ale jednak tylko uzupełnieniem zdrowej diety i aktywnego trybu życia

Co daje spożywanie "królewskiego napoju"? Woda jęczmienna pita regularnie wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. Działa moczopędnie, usprawnia pracę nerek i oczyszcza je. Może obniżać także ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, ponieważ przyczynia się do obniżenia poziomu "złego" cholesterolu we krwi i zapewnia odpowiedni poziom glukozy. Wspiera również regulację ciśnienia

Barley water działa przeciwzapalnie, a na dodatek przywraca równowagę wodno-elektrolitową naszego organizmu. Ma bardzo pozytywny wpływ na układ kostno-szkieletowy i prawidłową pracę mięśni. Dzięki obecności antyoksydantów, które wspierają walkę organizmu z wolnymi rodnikami, picie wody z jęczmienia zapobiega przedwczesnemu starzeniu się naszych komórek. 

Woda jęczmienna, czyli barley water - jak przygotować?

Do przygotowania wody jęczmiennej będziecie potrzebować: 2 litry wody oraz 200 g ziaren jęczmienia. Tylko tyle. Jeśli będziecie chcieli dodatkowo poprawić smak napoju, możecie dodać odrobinę soku z cytryny. limonki albo pomarańczy, szczyptę cynamonu lub łyżeczkę dobrej jakości miodu. Natomiast te składniki są już opcjonalne. Pełnowartościowa woda jęczmienna uda się na bazie 2 podstawowych produktów

Jak przygotować odżywczą barley water? Wypłuczcie ziarna zboża, przełóżcie je do rondelka, zalejcie wodą i gotujcie na małym ogniu pod przykryciem, aż jęczmień zmięknie, czyli ok. 60 minut. Pozwólcie mieszance przestygnąć, a następnie przecedźcie ją na sitku. W tym momencie możecie dodać do barley water odrobinę soku owocowego, miodu i cynamonu, jeśli oczywiście chcecie. Odcedzone ziarna warto zjeść. Gotowy napój przechowujcie w lodówce przez 3-4 dni. Dla efektu dziennie pijcie po 1 pełnej szklance przez ok. 2 tygodnie. 

Kto nie powinien pić wody jęczmiennej?

Jeśli jesteście w grupie osób, które cierpią na nietolerancję glutenu (celiakię), niestety nie będziecie mogli skorzystać z właściwości wody jęczmiennej. Wypicie tego napoju poskutkowałoby przykrymi dolegliwościami, takimi jak ból głowy, niestrawność, wymioty czy biegunka. 

Jeżeli zmagacie się z insulinoopornością lub cukrzycą, możecie pić sam wywar z gotowanych ziaren jęczmienia, ale nie powinniście dosładzać napoju. Gdy przyjmujecie leki na cukrzycę, przed kuracją wodą jęczmienną najpierw skonsultujcie ten pomysł ze swoim lekarzem.