Woda owsiana jest niskokaloryczna, jej skład prosty, a przygotowanie - nieskomplikowane. Regularne picie tej mikstury nie zastąpi zróżnicowanego odżywiania ani odpowiedniej ilości aktywności fizycznej w ciągu dnia, ale jako dodatek do zdrowego trybu życia ma dobroczynny wpływ na nasz organizm, a w szczególności na pracę układu trawiennego.

Woda owsiana - właściwości

Odpowiednio przygotowana woda owsiana to cenny napój: zawiera witaminy i minerały oraz dużą ilość błonnika. Warunek jest 1 - należy użyć dobrej jakości płatków owsianych. Najlepiej wybrać w sklepie płatki owsiane zwykłe (czyli nie górskie i nie błyskawiczne), które powstają w wyniku zgniatania całego ziarna owsa, pozbawionego zewnętrznej okrywy (tzw. obłuszczonego). Są one najmniej przetworzonym produktem spośród wszystkich rodzajów płatków owsianych. Mają w sobie największą zawartość błonnika, który w naturalny sposób reguluje trawienie: przyspiesza metabolizm, usprawnia pracę naszych jelit, i dzięki któremu długo po ich spożyciu towarzyszy nam przyjemne uczucie sytości. Ochota na podjadanie czy apetyt na słodycze przestają być problemem. Płatki owsiane są też bogatym źródłem węglowodanów, białka, żelaza, wapnia, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin z grupy B i witaminy E.

Cynamon, którego również będziecie potrzebować do zrobienia owsianej wody, pełni ważną rolę w naszym napoju. Mianowicie wzmacnia pozytywne działanie płatków owsianych, czyli przyspiesza przemianę materii, łagodzi dolegliwości żołądkowo-jelitowe, a na dodatek obniża poziom tzw. "złego" cholesterolu i rozgrzewa nasz organizm od wewnątrz. 

Woda owsiana - składniki i przygotowanie krok po kroku

Do zrobienia domowej mikstury będziecie potrzebować:

  • 1 szklankę płatków owsianych zwykłych
  • 8 szklanek przegotowanej wody
  • dużą szczyptę sproszkowanego cynamonu cejlońskiego

Płatki posypcie cynamonem, zalejcie 2 pełnymi szklankami wody i odstawcie na 30 minut. Następnie dolejcie pozostałą wodę (6 szklanek) i całość dokładnie zblendujcie. Po zmiksowaniu miksturę przecedźcie (np. przez gazę) do zamykanego, najlepiej szklanego naczynia. Ten lekko mętny płyn o mlecznej barwie, który powstał po przecedzeniu płatków, to właśnie woda owsiana. Nie dodawajcie do niej żadnego słodzika, bo wtedy będzie bardziej kaloryczna i nie spełni swojej funkcji. Tak przygotowaną wodę przechowujcie w szczelnie zamkniętym naczyniu lodówce. Dla efektu pijcie pełną szklankę rano, możecie też popijać miksturę między posiłkami, żeby lepiej kontrolować swój apetyt. 

Zblendowane płatki, które wam zostały, warto smacznie wykorzystać. Świetnie będą się nadawać do zrobienia prostych ciasteczek owsianych, pożywnego deseru jogurtowego z owocami lub klasycznej owsianki