Jeśli mielonka kojarzy wam się wyłącznie z mielonką konserwową lub niskiej jakości, najtańszą, nienaturalnie różową i śliską wędliną, porzućcie te skojarzenia. Domowa mielonka pieczona wg mojego przepisu jest supertreściwa. Wystarczy już jedna, góra 2 kromki z grubszym plastrem mięsa, by się najeść. Zastąpi sklepową szynkę do kanapek, będzie też przekąską na imprezę. Może się też okazać pysznym obiadem - po podsmażeniu na patelni, z tłuczonymi ziemniakami lub kaszą i sałatką z buraków czy też z ogórków. Mielonka wyjdzie zarówno w piekarniku, jak i w urządzeniu na gorące powietrze (w air fryerze). Mielonke możecie upiec zarówno w foremce, jak i bez formy - jako dużego klopsa, czy też uformowaną w bochenek, na papierze do pieczenia. 

Jak zrobić najlepszą mielonkę pieczoną?

Podstawą jest dobrej jakości mięso. Nie korzystajcie z gotowego, paczkowanego, zmielonego już mięsa. Domowa mielonka pieczona wyjdzie wam na pewno, jeśli kupicie kawałek mięsa i poprosicie w sklepie o jego zmielenie lub zrobicie to sami, przez maszynkę.

Aby pieczeń wyszła zwarta i lepiej się związała, dodajcie koniecznie suchą soczewicę lub kaszę. Wchłoną one nadmiar płynu i pomogą ustabilizować całość. Dodatek strączków lub kaszy nie jest jednak obowiązkowy. Jeśli ich nie dodacie, mielonka pieczona w domu puści więcej soków (można je odlać i wykorzystać np. jako bazę do sosu). Będzie też mieć mniejszą objętość. Warto je dodać również po to, by pieczeń była bardziej sycąca.

Mięso mielone możecie doprawić dowolnie, ulubionymi przyprawami. Najbardziej uniwersalny będzie majeranek, czosnek, natka pietruszki oraz sól i pieprz. W innej wersji sprawdzą się również np. zioła prowansalskie, oregano, cząber, tymianek lub pieprz ziołowy i czosnek granulowany. Warto dodać też nieaktywne płatki drożdżowe, które nadadzą mięsu głębszy smak, ale nie jest to konieczne. 

Domowa mielonka pieczona - przepis

Składniki (na keksówkę o wymiarach ok. 20 x 10 cm): 

  • 700-800 g mielonego mięsa z łopatki lub karkówki wieprzowej (może być też inne dowolne mięso mielone lub jego mieszanka)
  • 1 średnia cebula
  • 4-5 łyżek suchej czerwonej soczewicy*
  • 4-5 łyżek zimnej wody
  • 1 łyżka octu jabłkowego lub winnego
  • 1-2 ząbki czosnku
  • 3/4 łyżeczki soli
  • 3/4 łyżeczki mielonego czarnego pieprzu
  • 1 łyżeczka majeranku
  • 3-5 łyżek natki pietruszki
  • 1-2 łyżki roztopionego masła klarowanego

Dodatkowo (opcjonalnie, do doprawienia masy - można pominąć): 2 łyżki nieaktywnych płatków drożdżowych.

*Soczewicę możecie podmienić na kaszę gryczaną, jęczmienną lub jaglaną. 

Sposób przygotowania: 

  1. Pokrójcie mięso w mniejsze kawałki i zmielcie w maszynce wraz z cebulą. Przełóżcie do dużej miski. 
  2. Jeśli korzystacie z mięsa zmielonego w sklepie, rozdrobnijcie kawałki cebuli w blenderze, pulsacyjnie. Dodajcie do mięsa. 
  3. Wsypcie do mięsa suchą czerwoną soczewicę. Dodajcie zimną wodę, ocet i wymieszajcie. Dodajcie wyciśnięty przez praskę lub drobno posiekany czosnek, sól, pieprz, majeranek, natkę i płatki drożdżowe. 
  4. Wyróbcie dokładnie ręcznie, jak ciasto, przez ok. 5 minut. Odstawcie masę na ok. 1-2 godziny do lodówki, by całość się przegryzła lub od razu pieczcie. 
  5. Keksówkę natłuśćcie olejem lub wyłóżcie papierem do pieczenia. Przełóżcie masę do formy porcjami, jednocześnie ubijając i ugniatając - by w masie było jak najmniej powietrza. Możecie pomóc sobie zwilżoną w wodzie szeroką łopatką. 
  6. Posmarujcie wierzch mięsa roztopionym masłem klarowanym. 
  7. Pieczcie w piekarniku, w temp. 190 st. C na 2. półce od dołu w trybie pieczenia góra-dół przez 40 minut. Następnie obniżcie temperaturę do 180 st. C i pieczcie ostatnie 20 minut. Na kilka ostatnich minut włączcie funkcję termoobiegu, by wierzch się zarumienił. 
  8. Jeśli chcecie upiec domową mielonkę w urządzeniu na gorące powietrze, przykryjcie foremkę metalową pokrywką lub owińcie folią aluminiową szczelnie całą foremkę, by powietrze nie porwało folii w środku. Pieczcie w temp. 170 st. C przez 30 minut, następnie zdejmijcie przykrywkę i dopieczcie przez 10 minut w temp. 160 st. C. 
  9. Wyjmijcie pieczeń i odlejcie płyn z dna formy - zachowajcie go np. do przygotowania sosu lub zupy. Jeśli chcecie podać mielonkę na zimno, pozostawcie trochę soku wewnątrz. Podczas stygnięcia zmieni się on w galaretkę. Pozostawcie do wystudzenia, następnie przykryjcie i wstawcie do lodówki, przynamniej na kilka godzin, najlepiej spodem do góry.