Zawiesisty sos pieczarkowy do pyz, kotletów, klusek śląskich, makaronów i mięs czy też zupa pieczarkowa to klasyczne dania kuchni polskiej. Pieczarki to też częsty dodatek do nadzienia, np. do krokietów. Stanowią też dobraną parę z żółtym serem. Są pyszne również z podstawowymi dodatkami: przesmażone z cebulką, papryczką chili i posypane natką pietruszki, podane z bułeczką do wybrania smakowitego sosu grzybowego

Jak długo smażyć pieczarki? 

Jasne pieczarki smażę do zmiany koloru (do zarumienienia i zezłocenia - nie mylcie z czerniejącą masą). Często smażonych pieczarek potrzebuję np. do farszu na pierogi czy do zapiekanki - wtedy je ścieram, ale jednocześnie odpada problem utraty jędrności. Wtedy, im bardziej zwarta i zredukowana o sok masa, tym lepiej. Im grubiej pokroicie grzyby do smażenia, tym bardziej jędrne pozostaną. Pod warunkiem, że zrobicie jeszcze 2 rzeczy. 

Jak i z czym smażyć pieczarki, by pozostały jędrne i ładne?

Aby zapobiec czernieniu grzybów, przed smażeniem skropcie grzyby niewielką ilością soku z cytryny. Podobnie, jak w przypadku owoców, w tym awokado i masy na placki ziemniaczane, sok zabezpieczy jasne grzyby przed ciemnieniem (na skutek utleniania się). Cytrynowy posmak zniknie. Wchłonie go smażona cebulka i pozostałe dodatki. Aby podkreślić smak grzybów (wybić go na 1. plan), dodajcie też podczas smażenia kapkę sosu sojowego. Wtedy uważajcie już z solą. Ten sos jest już dość słony.

Drugim problemem podczas smażenia pieczarek jest nadmierne puszczanie wody przez grzyby. Problem ten bierze się stąd, że za wcześnie solimy grzyby. Na patelni należy najpierw podsmażyć cebulkę i pieczarki, dodać przyprawy, a następnie, gdy grzyby już się zezłocą, dodać ewentualnie wyciśnięty czosnek, podsmażyć aż zapachnie i wyłączyć palnik. Grzyby (jakiekolwiek, nie tylko pieczarki) posólcie dopiero po zestawieniu grzybów z ognia.