Wszyscy, którzy są leniwi w kuchni z pewnością polubią pasty kanapkowe. Wystarczy zrobić pastę i przez kilka dni mamy praktycznie gotowe smaczne kanapki, pozostaje tylko pokroić chleb.

Pasty kanapkowe to masy przyrządzane najczęściej z ugotowanych na twardo jajek, twarożku wymieszanego ze szprotkami czy sardynkami. Można również połączyć twaróg z szynką, mięsem pieczonym czy warzywami. Możliwości są praktycznie nieograniczone, dlatego warto przy robieniu pasty kanapkowej puścić wodze fantazji.

Masy kanapkowe mogą być dodatkiem nie tylko do chleba, ale również do naleśników, placków ziemniaczanych czy pieczonych ziemniaków.

 

Podczas przyrządzania past kanapkowych należy pamiętać, że nie są one sałatkami! Ich konsystencja powinna być zwarta i mazista, nie należy do nich dodawać zbyt wielu składników.

 

Pasta jajeczna

 

Najbardziej znana masa kanapkowa, która zazwyczaj wszystkim smakuje. Aby ją przygotować musimy mieć ugotowane i ostudzone jajka na twardo, sól, pieprz, szczypiorek, cebulę i majonez. Mieszamy wszystkie składniki, pamiętając o odpowiednim doprawieniu, pasta powinna być wystarczająco słona!

Pasta śledziowa

 

Aby zrobić pastę ze śledzia musimy najpierw dokładnie wymoczyć odfiletowane śledzie. Potem należy je zmielić z ugotowanymi na twardo jajkami, można dodać również twaróg i cebulę.

Pasta z wędzonej ryby

 

Możemy użyć do niej wędzonej makreli. Rybę należy obrać ze skórki i usunąć z niej ości. Mieszamy ją z ugotowanymi na twardo jajkami i przyprawiamy sokiem z cytryny. Możemy dodać kiszonego ogórka, cebuli i twarogu.

Pasta z tuńczyka

 

Tuńczyka w sosie własnym odcedzić. Rozgnieść widelcem, wymieszać z ogórkiem kiszonym, twarożkiem i cebulą. Inny sposób polega na zmieszaniu tuńczyka z ugotowanymi jajkami i majonezem.

Pasta twarożkowa

 

Bardzo smaczna, najlepiej smakuje wiosną. Twarożek mieszamy z posiekaną rzodkiewką, ogórkiem (najlepiej usunąć z niego pestki, by nie puściły potem wody), cebulą i szczypiorkiem. Możemy dodać trochę jogurtu. Taka pasta świetnie nadaje się również do smarowania słonych krakersów i do pieczonych ziemniaków.