Najwięcej maku zjadamy jesienią (gdy nadchodzi sezon na rogale marcińskie) i zimą, gdy trzeba koniecznie spróbować makowca. Co jeszcze można zrobić z tych małych ziarenek o lekko pikantnym smaku? Nie zamykajcie się na inne możliwości. Mak na co dzień zdobi chlebową skórkę, ale zasługuje na zdecydowanie więcej miejsca w kuchni i waszej uwagi.  

Nie tylko makowiec i drożdżówka - mak w kuchni

Warto mieć niewielki zapas ziarenek maku w szczelnie zamykanym słoiku. Przydadzą wam się one np. do słowackich sulańców. Są to kluski ziemniaczane ze złocistą, maślaną okrasą i posypką z maku i cukru pudru. Wygotowana, wilgotna i doprawiona bakaliami masa makowa będzie też świetną bazą deserów w pucharku. Mak doskonale smakuje np. ze słodkim twarogiem i musem lub dżemem pomarańczowym.

Ziarenka maku odnajdą się też w cytrynowych muffinkach, owsiankach i owocowych koktajlach. Z maku zrobicie też proste i szybkie ciasteczka a la krakersy. Wystarczy wymieszać 1 szklankę suchego maku z sokiem z 1 cytryny, 2 białkami i 1 łyżką cukru, a następnie rozsmarować masę na płaskiej blaszce i zapiec w temp. 180 st. C przez 15 minut. Takie krakersy możecie chrupać solo lub maczając w roztopionej czekoladzie.

Kulki z makiem bez cukru to kolejna ciekawa propozycja. Poziom ich słodkości możecie wybrać sami. Im więcej daktyli dodacie, tym słodszy będzie deser. 

Deserowe kulki z makiem - przepis

Składniki:

  • 1 i 1/4 szklanki maku
  • 1 duża garść daktyli bez pestek (lub więcej, jeśli lubicie bardzo słodkie desery)
  • 1 puszka (400 ml) tłustego mleka kokosowego z jak najkrótszym składem
  • 1 garść drobnych rodzynek 
  • 1-2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej 
  • kilka garści płatków migdałów, płatków owsianych lub wiórków kokosowych do obtoczenia kuleczek 

Sposób przygotowania:

  1. Zagotujcie mleko kokosowe, dodajcie do niego mak i wrzućcie daktyle. Gotujcie, aż większość mleka wyparuje - w garnku powinno pozostać jeszcze trochę płynu. Wymieszajcie, przełóżcie do szklanego naczynia, a gdy przestygnie, włóżcie na co najmniej kilka godzin (lub najlepiej na całą noc) do lodówki. Zalejcie skórkę i rodzynki niewielką ilością wody i wstawcie je do lodówki.
  2. Rano (lub po paru godzinach) zmiksujcie masę makowo-daktylową. Dodajcie rodzynki i skórkę pomarańczową i wymieszajcie. Jeśli masa za mało się klei, lekko ją zblendujcie. Uformujcie z masy kulki z makiem i odłóżcie na bok. 
  3. Na suchej patelni podprażcie wiórki kokosowe lub płatki migdałów. Pokruszcie je na mniejsze kawałki i obtoczcie w nich kuleczki makowe. Przechowujcie w lodówce.