Co podajecie do kotletów schabowych lub mielonych albo krokietów latem? Zgadujemy, że tradycyjna mizeria ogórkowa często ląduje na waszych stołach. Jednak sałatkowy klasyk można też przyrządzić nieco inaczej, zmieniając jej głównego bohatera. 

Mizeria - jak przyrządzić ją inaczej niż zwykle?

Warto wypróbować nową wersję tego obiadowego dodatku, gdyż okazuje się, że doskonałym zamiennikiem ogórka w mizerii jest młoda kapusta, a dokładniej jej głąb. Ta część kapuścianej głowy często ląduje w koszu, a to ogromny błąd. Głąb, czy jak mówią niektórzy kaczan, to jadalna, a wręcz bardzo smaczna część warzywa, która idealnie nadaje się do spożywania na zimno i ciepło. Świetnym pomysłem jest więc zrobienie z niej chrupiącej obiadowej surówki, bardzo zdrowej, bo pełnej witamin i minerałów. 

Mizeria z głąba kapusty - jak zrobić? Przepis

Do przyrządzenia mizerii z głąba młodej kapusty, wystarczy posiekać kaczan nożem lub pokroić mandoliną do warzyw na cieniutkie plasterki i doprawić go, używając klasycznych dodatków: soli, cukru, octu jabłkowego lub soku z cytryny oraz odrobiny miodu. Po dokładnym wymieszaniu naszej mizerii, musimy już tylko dodać porządną dawkę kwaśnej śmietany i odstawić całość na 15-20 minut, aby wszystkie smaki się przegryzły. Surówkę możecie podać do każdego rodzaju kotletów, także warzywnych i jajecznych, świetnie pasuje również do pierogów z mięsem, krokietów z pieczarkami lub grillowanej kiełbasy. 

Więcej inspiracji na potrawy z głąbów młodej kapusty

Ten kuchenny "odpad" w rzeczywistości jest genialną bazą do wielu dań na ciepło i na zimno. Możecie wykorzystać go między innymi do:

  • bigosu, gulaszu i łazanek
  • farszu na pierogi i krokiety
  • smażonych lub pieczonych placuszków
  • wszelkiego rodzaju zup i kremów
  • wegetariańskiego carpaccio.