Tradycyjne łazanki z kapustą obowiązkowo podajemy z mięsnym dodatkiem, najlepiej kiełbasą, choć niektórzy dodają do nich również pokrojoną szynkę i pieczarki. W niektórych domach dodaje się do nich nawet skwarki ze słoniny, dzięki czemu są jeszcze bardziej treściwe. Ile rodzin i domów, tyle przepisów na to danie. Jedno jest pewne - szybko zobaczycie dno w garnku. A na dnie, jak wszyscy wiemy, jest to, co najlepsze. 

Łazanki - polskie danie z włoską historią

Słowo „łazanki” kojarzy wam się z włoskim słowem lasagne? Skojarzenia na pierwszy rzut oka wydają się dalekie, ale są słuszne. Może się to wydawać dziwne (bo to przecież typowo polskie danie), ale łazanki przybyły do nas z Włoch, dzięki Bonie Sforza, żonie Zygmunta I Starego. Sprowadziła je ona do Polski w XVI wieku, razem z włoszczyzną (typowo „włoskimi” warzywami - np. pomidorami i kapustą oraz makaronem. Jeszcze w XIX w. łazanki podawano inaczej niż dziś - właśnie jak włoską lazanię. Dodatki były układane warstwami - nie było to danie „z 1 kotła”. Trudno wyobrazić sobie bez nich współczesną polską kuchnię. 

Łazanki z kiełbasą i nie tylko - co dodać do garnka?

Łazanki z kiszoną kapustą i kiełbasą czy grzybami to najbardziej popularny przepis. Do łazanek dodaje się jednak również boczek, pieczarki, a nawet skwarki ze słoniny. Makaron łazankowy - charakterystyczne kwadraty - jest też tradycyjnym dodatkiem do wigilijnej zupy grzybowej. Łazanki podawane są wtedy również na słodko, z makiem. W innym wariancie podaje się je również z twarogiem i słoniną. 

Łazanki z kiełbasą (a konkretnie kawałkami kabanosów) będą miłą odmianą od klasycznej wersji ze zwykłą kiełbasą, np. myśliwską czy śląską. Podsmażony kabanos będzie przyjemnie chrupał pod zębem. Zadowoleni będą również fani boczku. Nasz przepis na łazanki zawiera go całkiem sporo. Tak naprawdę możecie wykorzystać zamiast niego każdą wędlinę, jaka została wam w lodówce i nadaje się do smażenia - byle miała nieco tłuszczyku, bo to on jest nośnikiem smaku. 

Przepis na łazanki z kabanosem 

Składniki:

  • 200 g makaronu typu łazanki
  • 250 g boczku parzonego
  • 400-450 g kabanosów wieprzowych 
  • 20 sporych pieczarek
  • 2 duże cebule
  • 3/4 główki białej kapusty
  • 1 łyżka soli
  • 2 i 1/2 łyżki mielonej słodkiej papryki
  • 1 i 1/2 płaskiej łyżeczki czosnku granulowanego
  • 6 łyżek przecieru pomidorowego
  • pieprz i sól do smaku
  • olej do smażenia

Sposób przygotowania: 

  1. Posiekajcie dość drobno kapustę i przełóżcie ją do dużego garnka. Zalejcie wodą, posólcie 1 łyżką soli i gotujcie pod przykryciem do miękkości.
  2. W osobnym garnku ugotujcie makaron wg wskazówek producenta. 
  3. Posiekajcie cebulę i boczek w kostkę, pieczarki w półplasterki, a kabanosy w krótsze kawałki. 
  4. W dużym garnku podsmażcie na niewielkiej ilości oleju cebulę. Gdy się zeszkli, dodajcie boczek. Po chwili, gdy tłuszcz z boczku zacznie się wytapiać, dodajcie pieczarki i kawałki kabanosów. 
  5. Doprawcie pieprzem i mieloną papryką, wymieszajcie i kontynuujcie smażenie. 
  6. Do garnka z boczkiem dodajcie miękką, odcedzoną kapustę. W razie potrzeby, jeśli w garnku jest za mało wody, podlejcie odrobiną wody spod gotowanej kapusty. 
  7. Doprawcie resztą przypraw, dodajcie przecier i dokładnie wymieszajcie. Podduście przez ok. 10 minut pod przykryciem. 
  8. Pod koniec tego czasu dodajcie ugotowany makaron, spróbujcie i w razie potrzeby doprawcie solą i pieprzem (łazanki powinny być pieprzne). 
  9. Wymieszajcie i podduście jeszcze przez ok. 5 minut. 
  10. Podawajcie gorące. 

Źródło przepisu: slodkieokruszki.pl

Źródło informacji: culture.pl