Głównym powodem konserwowania żywności jest potrzeba zwiększenia jej trwałości. Do innych można zaliczyć też chęć obdarowywania najbliższych  swoimi domowymi przetworami. W celu zabezpieczenia żywności przed rozwojem grzybów, bakterii, pleśni stosuje się metodę wekowania, a więc wytworzenia w słoiku próżni, dzięki której przetwory nie ulegną zepsuciu.

Do tego celu potrzebne będą nam słoiki. Ich istotną cechą jest możliwość szczelnego zamknięcia- np. metalową nakrętką lub przykrywką. Najczęściej spotykane są słoiki ze szkła bezbarwnego, ale bywają też inne np. przyciemniane lub barwione. Do galaretek warto użyć bezbarwnych słoików, można natomiast poszukać w sklepach np. prostopadłościennych, dzięki czemu nasz prezent będzie wyglądać bardzo elegancko i efektownie. Słoiki w kształcie walca też są bardzo ładne i można je ozdobić.

Popularnym sposobem zamykania słoików jest system Wecka ( od nazwiska założyciela fabryki produkcji słojów Johanna Wecka).Jak to działa? Słoik ze specjalnie wyprofilowaną krawędzią otworu, posiada też kolistą gumową uszczelkę, na którą nakładana jest odpowiednio dopasowana i wyprofilowana szklana przykrywka, przyciskana do słoja specjalną sprężyną.

Najczęściej jednak spotykane są zamknięcia typu twist-off. Jak to działa? Słoik, a w jego krawędzi znajduje się gwint, blaszana pokrywka pokryta od wewnątrz warstwą specjalnego tworzywa, które nie reaguje z zawartymi w przetworach kwasami itp. Tworzywo to pełni też funkcje uszczelki. Pokrywka ma wewnątrz (na obwodzie) celowo zaprojektowane wypustki pasujące do gwintu słoja, dzięki czemu można go szczelnie zamknąć. Na szczelnym zamknięciu słoika najbardziej nam zależy.

Galaretki owocowe są smaczne, pięknie się prezentują, mają wszechstronne zastosowanie. Są idealnym prezentem kulinarnym. Przyrządza się je z soków wyciśniętych z owoców , posiadających dużą dawkę pektyn ( porzeczek, pigwy, agrestu, jabłek, jeżyn ) oraz cukru. Można je połączyć z owocami zawierającymi mniej pektyn. Proces tworzenia galaretki można przyspieszyć, wykorzystując do tego celu sztuczne środki żelujące. Jednym z nich jest cukier żelujący – oprócz zwykłego cukru zawiera także pektyny i kwasek cytrynowy. W sklepach można kupić też cukry żelujące dla diabetyków i osób będących na diecie. Pierwszy zawiera mniej cukru, w jego skład wchodzi natomiast konserwant w postaci kwasu sorbowego. Drugi zawiera substancję słodzącą -sorbitol.

Własne przetwory mają przewagę nad przemysłowymi chociażby z tego względu, że robimy je ze świeżych owoców czy warzyw, tuż po zbiorze. Wybieramy te najładniejsze,  bez plam, uszkodzeń, wgnieceń. Świadomość, że są niepryskane i niewoskowane dają poczucie, że nasze przetwory są dużo lepsze, niż te zakupione w sklepie. Tym przyjemniej jest podarować je bliskim, rodzinie i przyjaciołom. Taki prezent ma ogromną wartość. Zapakowane do słoja w starym stylu z gumką i sprężynką, albo małych słoików prostopadłościennych owiniętych kawałkiem ozdobnego materiału czy w dowolny inny sposób będą bardzo atrakcyjnym upominkiem. Można je podarować w wiklinowym koszyku wraz z owocami, których użyliśmy do ich wykonania. W prezencie wraz z książką o przetworach będą inspiracją do tworzenia kolejnych kulinarnych dzieł sztuki.

Przepis na galaretkę jabłkowo-gruszkową

Składniki: 3 kg kwaśnych jabłek,1 kg gruszek, cytryna, 1 łyżeczka cynamonu,1 łyżeczka esencji waniliowej,1 łyżka żelatyny, na każdy litr soku 1 kg cukru,2 litry wody.

Owoce umyć, osuszyć, obrać, usunąć gniazda nasienne, pokroić na części. Cytrynę sparzyć wrzątkiem, obrać ze skórki. Owoce, pokrojoną w cieniutkie paseczki skórkę cytrynową wraz z cynamonem i aromatem waniliowym zalać wodą i zagotować. Gotować przez 50 minut na małym ogniu. Przecedzić przez gazę. Do uzyskanego soku wsypać cukier, podgrzewać na małym ogniu, aż się rozpuści. Zwiększyć ogień, gotować 10-15 minut nie przykrywając garnka. Dodać żelatynę, dokładnie wymieszać. Galaretkę przełożyć do małych wysterylizowanych słoików, zamknąć, słoiki odwrócić do góry dnem i w ten sposób ustawić na blacie do wystygnięcia. Przechowywać w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu.

Joanna Szczepańska (Neblina)