Obdarowanie bliskich konfiturami własnej roboty jest wspaniałym wstępem do tradycji, która może trwać latami. Taki zwyczaj może przyjąć  się w danej rodzinie, wśród znajomych i przyjaciół. Przetwory przygotowywane ze zbiorów z własnego ogrodu, albo z sadu to już naprawdę specjały. Ludzie lubią wymieniać się przepisami, dzielić się tym, z czego są dumni. Zatem samodzielne przygotowanie konfitur i przekazanie części swojego słodkiego skarbu najbliższym, to  po prostu piękny gest. Proces wykonania smacznej konfitury jest czasochłonny, co czyni całe przedsięwzięcie bardziej wartościowym. Na pewno ucieszy i zostanie zapamiętany.

Chcąc wykonać najwspanialsze ze wspaniałych konfitury trzeba do ich przygotowania wykorzystać bardzo świeże i zdrowe  owoce, bez najmniejszych uszkodzeń. Jakiekolwiek ślady pleśni dyskwalifikują owoc, taki już na pewno nie może znaleźć się w słoiku, gdyż zepsułby gotowe przetwory. Ciekawostką dla niektórych może okazać się fakt, że kawałek imbiru niweluje rozwój pleśni. Imbir ma jednak bardzo intensywny smak. Ważne jest, aby owoce myć wraz z szypułkami, co zabezpiecza przed wchłonięciem nadmiaru wody, a tym samym zmianą walorów smakowych. Dodatek cukru jest konieczny z kilku względów, dzięki niemu owoce zachowują witaminy, kolor i smak. Cukier dopełnia cały proces konserwacji.

 

Zanim przejdziemy do naszej domowej produkcji dżemów i konfitur ,warto zadbać o  przedłużenie trwałości naszych kulinarnych upominków. W tym celu należy dokładnie wysterylizować słoiczki wraz z pokrywkami. Młodzi rodzice posiadający  sterylizatory do dziecięcych butelek na mleko będą mieć ułatwione zadanie. Innym pozostaje gotowanie/wyparzanie słoików przez co najmniej 15 minut  w gotującej się wodzie. Niektórzy do tego celu używają piekarnika. Słoików nie powinno się wycierać, po wyparzeniu same bardzo szybko wyschną.

Bardzo istotny jest sposób napełniania słoiczków, wkładamy do nich wrzące konfitury i stawiamy do góry dnem, aż do wystygnięcia. Dzięki takim zabiegom nasz upominek zachowa dłużej przydatność do spożycia.

Właściwie przygotowane są bardzo smaczne i aromatyczne. Można też zrobić zapasy i przez długi czas cieszyć się ich smakiem.

Szklane słoiki powinny być estetyczne, czyste. Można wybrać też ozdobne, z tematycznymi opisami np. owoce/fruit, truskawki/strawberry itd. W wielu sklepach sprzedawane są także przepiękne naklejki na słoiczki, dzięki nim, można efektownie opisać opakowania, wskazując obdarowanemu jaka jest ich zawartość. Słoiki można zapakować w celofan, ozdobić wstążką wraz z kwiatem dzikiej róży, jeżeli to konfitura różana lub inną rośliną. Słoiki można także owinąć kawałkiem ładnego materiału, rafią, surowym sznurkiem. Do prezentu warto dołączyć liścik z opisem składu konfitury i wyszczególnieniem cennych właściwości owoców użytych do jej przygotowania.

Joanna Szczepańska (Neblina)