Kluski ziemniaczane to oczywisty wybór na obiad, jeśli akurat macie ugotowane kartofle z wczorajszego obiadu. Po nocy spędzonej w lodówce takie ziemniaki będą jeszcze bardziej zwarte - wręcz idealne na kluseczki. Do takiej masy trzeba dodać świeżo starte ziemniaki - jak na placki ziemniaczane. Możecie je podawać zarówno w mięsnej, jak i jarskiej (postnej) wersji, bez typowej okrasy ze skwarkami czy słoniną. Połączenie ziemniaków z białym serem również na długo was nasyci. 

Co to są kacapoły?

To nic innego, jak kluski ziemniaczane z twarogiem. Czasami są nazywane również gołami lub kluskami kudłatymi - ze względu na to, że kluski po ugotowaniu nie są całkowicie gładkie. Kacapoły pochodzą z obszaru dawnej Galicji, a konkretnie z okolic Kolbuszowej (z Podkarpacia). Z wyglądu przypominają one pyzyi tak też się je gotuje - w osolonej wodzie. Kacapoły na słono podawane są ze skwarkami lub cebulką.

Na słodko możecie je jeść również z masełkiem, posypane cukrem. Wtedy twaróg, zamiast pieprzem, przyprawcie cukrem. W ramach przepisu łączy się ugotowane purée ze świeżo startymi ziemniakami, choć w niektórych wersjach kacapoły robi się wyłącznie z surowych, mączystych ziemniaków, dodając jedynie nieco mąki pszennej lub ziemniaczanej dla zagęszczenia.

Kluski ziemniaczane z serem - o czym pamiętać, zanim je ulepicie?

O mączystej odmianie ziemniaków nikomu nie trzeba przypominać. Mocno skrobiowe ziemniaki są najlepsze na kluski ziemniaczane - takie się nie rozgotują. Aby kluski ziemniaczane z serem miały jasny, apetyczny kolor, starte ziemniaki połączcie z jeszcze gorącym purée ziemniaczanym i wymieszajcie je razem, nie czekając aż masa ostygnie. 

Formowanie klusek pójdzie łatwiej i szybciej, jeśli podczas lepienia klusek będziecie moczyć dłonie w wodzie ze skrobią ze startych ziemniaków. Dzięki temu kluski będą też gładsze i ładniejsze. Kacapoły gotujcie na niewielkim ogniu - by nie zrobiły się one zbyt „kudłate” i poszarpane. 

Kluski ziemniaczane z serem - przepis

Składniki:

  • 2,5 kg ziemniaków typu C (skrobiowych)
  • 250 g twarogu półtłustego
  • 0,5 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 0,5 łyżki mąki pszennej
  • 1 jajko
  • 1 żółtko
  • 3 łyżki masła
  • sól
  • 1 średnia cebula (jeśli chcecie zjeść kluski na słodko, pomińcie)
  • pieprz (lub cukier - jeśli chcecie zjeść kluski na słodko)

Sposób przygotowania:

  1. Obierzcie ziemniaki. Wybierzcie 5 sztuk średniej wielkości i ugotujcie je do miękkości w osolonej wodzie..
  2. W międzyczasie pozostałe ziemniaki zetrzyjcie na małych oczkach tarki. Lekko posólcie, wymieszajcie i odstawcie na 10-15 minut. Gdy wytrąci się z nich płyn, odciśnijcie dokładnie masę ziemniaczaną. Odlejcie płyn do osobnej miseczki lub na głęboki talerz - odstawcie na bok. Zachowajcie też skrobię na dnie naczynia.
  3. Przygotujcie masę na kluski: ugotowane ziemniaki przeciśnijcie przez praskę, przepuśćcie przez maszynkę do mięsa lub ubijcie dokładnie tłuczkiem. Purée połączcie ze startymi ziemniakami, wbijcie jajko, dodajcie mąkę i dosólcie do smaku. Dodajcie też skrobię spod ziemniaków. Wyróbcie ciasto na gładką konsystencję.
  4. Zajmijcie się farszem: połączcie twaróg i żółtko, dodajcie sól i pieprz (lub cukier, jeśli chcecie jeść kluski na słodko). Zamoczcie dłonie w wodzie spod ziemniaków. Nabierajcie z miski po porcji ciasta i rozpłaszczcie lekko na dłoni. Nałóżcie na środek farsz z twarogu, zlepcie brzegi i uformujcie okrągłą kluskę. Postępujcie tak, aż ciasto i farsz się skończą.
  5. Kacapoły wrzucajcie partiami na osolony wrzątek i gotujcie na niewielkim ogniu przez 10-15 minut. Im większe kluski, tym więcej czasu będą potrzebować. 
  6. Kluski ziemniaczane z twarogiem podawajcie z przesmażoną na maśle cebulką lub (jeśli robicie je na słodko), z roztopionym masłem i posypane cukrem. I dajcie znać, czy kacapoły zdetronizowały w waszych domach knedle lub pyzy.