Jak zrobić placki ziemniaczane – składniki

Przepis podstawowy na placki ziemniaczane jest bardzo prosty. Potrzebujemy:

1.5 kilograma ziemniaków

1-2 jajka

4-5 łyżek mąki

sól do smaku

Niektórzy dają też cebulę, przyprawy, my podajemy przepis podstawowy, który można dowolnie modygikować.

Jakie ziemniaki do placków ziemniaczanych? Najlepsze będą ziemniaki mączyste o większej zawartości skrobi. Nie wiesz, jakie masz ziemniaki? Wystarczy, że rozetniesz warzywo na pół i potrzesz połówki w miejscu przecięcia. Jeśli puszą sok, to oznacza, że masz odpowiednie ziemniaki do smażenia frytek, placków.

Aby placki ziemniaczane nie ciemniały, do startych ziemniaków dodajcie też startą marchewkę lub sok marchwiowy. Zapobiegnie on ciemnieniu warzyw na tyle, że masa na placki zachowa swój kolor nawet przez kilka godzin.Jak zrobić ziemniaczane placki krok po kroku

 

Kiedy mamy już składniki, należy przystąpić do pracy - ziemniaki obieramy, płuczemy i ścieramy na tarce o małych oczkach. Odciskamy z soku i mieszamy z resztą składników. Na patelni rozgrzewamy tłuszcz i wykładamy po łyżce masy - możemy wyłożyć więcej - wszystko zależy, jakiej wielkości placki lubimy. Mniejsze i cieńsze szybciej się usmażą, większe trzeba będzie poddać obróbce cieplnej przez dłuższy czas, aby nie były surowe w środku. Smażymy na złoto z dwóch stron.

Jak zrobić placki ziemniaczane płaskie i odpowiedniej grubości? Wykładając masę na patelnię w postaci okrągłego placka, wyrównujemy ją na płaski, niezbyt gruby placek. Najlepiej zrobić to łopatką lub grzbietem łyżki.

Kiedy smażymy placki, masa ziemniaczana w misce puszcza sok, którego warto się pozbyć przed wyłożeniem kolejnej porcji masy na patelnię. Dzięki temu tłuszcz nie będzie strzelał, a placki równomiernie się usmażą.

I kilka najczęstszych pytań, pojawiających się, kiedy już zaczniecie smażyć:


Czemu placki ziemniaczane przyklejają się do patelni?

Placki przywierają, jeśli na patelni jest zbyt mało tłuszczu.
Smażący placki w dużych ilościach radzą, tym początkującym, wlać taką ilość oleju, by warstwa tłuszczu była dwukrotnie grubsza niż grubość placka. Wiemy jednak dobrze, że im więcej placków usmażonych, tym łatwiej jest dobrać ilość tłuszczu, dlatego warto zacząć od mniejszej porcji iw razie potrzeby dolać olej na patelnię.

Warto też wybrać dobry sprzęt, na jakim będziemy smażyć – patelnia teflonowa lub ceramiczna sprawdzą się tu najlepiej. Pamiętajmy też o cienkiej łopatce, która pozwoli łatwo podważyć placek, nawet jeśli przywrze, i odwrócić go na drugą stronę, bez obawy, że nam się on rozpadnie.


Dlaczego placki ziemniaczane nie są chrupiące?

Placki na patelni lubią mieć odpowiednią ilość miejsca. Kiedy je smażymy, wykładajmy masę w odstępach, aby mogła równomiernie się ścinać.

Co zrobić, by placki ziemniaczane nie były tłuste?

Klucz do sukcesu to odpowiednia temperatura oleju. Wlewamy go na rozgrzaną patelnię i dajemy mu czas, by osiągnął odpowiednią temperaturę. Jeśli będzie ona za niska – placki wchłoną tłuszcz, a nie zaczną się smażyć. Pamiętajmy też, że każda porcja placków położona na patelnię sprawia, że temperatura tłuszczu obniża się. Kiedy więc usmażymy jedną partię, ponownie dobrze rozgrzejmy olej na patelni (szczególnie, jeśli dolejemy go).
Po usmażeniu warto też przełożyć placki na chwilę na ręcznik papierowy, by obciekły one z nadmiaru tłuszczu.

 


A jeśli zastanawiasz się, jak zrobić placki ziemniaczane na wiele sposobów, zobacz naszą galerię 23 przepisy na placki ziemniaczane – znajdziesz tam wiele inspiracji i niebanalnych dodatków do znanych dobrze placków.