Jeśli tylko zrobicie wszystko zgodnie z instrukcją, kiełbaski wyjdą wyjątkowo soczyste, zwarte i pachnące. Możecie je usmażyć lub upiec od razu po ukręceniu lub zamrozić - by poczekały na święta razem z wami. Kiełbasa wieprzowa z korzennymi dodatkami wejdzie na stałe do waszego świątecznego menu. 

Suszone śliwki - dodatek nie tylko do białej kiełbasy

Suszone śliwki najczęściej pojawiają się w kompocie z suszu i pierniku. Wiele osób zajada je też prosto z opakowania, traktując jako przekąskę lub dodaje je do zimowych owsianek. Takie bakalie nadają się jednak również jako dodatek do żeberek, do sosów grillowych, do pieczonego mięsa i do białej kiełbasy.

Dodatek zmielonych suszonych śliwek do masy mięsnej w kiełbasie sprawi, że mięso nabierze słodkawego, a jednocześnie wyrazistego aromatu i smaku. Jeśli chcecie, 1/4 z nich możecie zastąpić śliwkami wędzonymi. Kiełbasa wieprzowa wyjdzie jeszcze ciekawsza w smaku, bo dymna. Wewnątrz znajdują się również goździki. Do takich kiełbasek świetnie pasować będą zasmażane jabłka, gruszki, cebula, ziemniaczane purée oraz odświeżająca surówka, np. z kopru włoskiego lub domowe kiszonki. Zróbcie to proste, ale pyszne mięso razem z nami. 

Na co uważać, robiąc domową kiełbasę wieprzową?

Bardzo ważne jest, by masa na kiełbasę była bardzo zimna i dokładnie zmielona. Niezbędne do kiełbasy będą lód i podwójne mielenie. Tak potraktowana masa będzie spójna, kleista, a jednocześnie soczysta. Po przekrojeniu nic się nie rozwarstwi.

Zwróćcie też uwagę na to, by nie trzymać gotowych już kiełbasek zbyt długo na ogniu. Im dłużej będziecie je piec lub smażyć, tym więcej soków „puszczą”. Jeśli czujecie, że kiełbaski są zbyt „nabite”, przed upieczeniem nakłujcie je w kilku miejscach i spuśćcie nadmiar powietrza. Dzięki temu nie popękają.  

Kiełbasa wieprzowa z suszoną śliwką - przepis 

Składniki:

  • 1,25 kg wieprzowej karkówki
  •  0,5 kg wieprzowej łopatki
  •  0,25 kg wieprzowego nietłustego boczku
  •  1,5 łyżki soli
  •  100-120 g suszonych śliwek (bez pestek)
  •  1/2 łyżeczki mielonej kolendry
  •  1/2 łyżeczki mielonego czarnego pieprzu
  •  szczypta goździków
  •  250 g dobrze rozdrobnionego lodu
  •  czyste jelita wieprzowe do kiełbasy

Sposób przygotowania:

  1. Pokrójcie karkówkę w niezbyt drobną kostkę, podobnie łopatkę i boczek - na kawałki, które bez problemu wejdą do maszynki. 
  2. Zmielcie suszone śliwki wraz z boczkiem i łopatką w maszynce do mielenia mięsa (wybierzcie nasadkę z małymi otworami). Przełóżcie masę na tacę i włóżcie do zamrażalnika na ok. 20-25 minut. Po upływie tego czasu doprawcie solą, wymieszajcie i przełóżcie do blendera. Zmiksujcie, aż powstanie kleista masa. Podczas blendowania dodawajcie partiami połowę lodu. 
  3. Przełóżcie masę do dużej miski, dodajcie resztę soli, pozostałe przyprawy i karkówkę pokrojoną w kostkę. Ugniatajcie masę jak ciasto, aż stanie się kleista. Mieszając, dodawajcie stopniowo resztę lodu i masujcie, aż masa wchłonie całą wodę wytopioną z lodu. 
  4. Gotową masą nafaszerujcie flaki wieprzowe, obracając je co 40-50 cm (w zależności od tego, jakiej długości pęta chcecie uzyskać). 
  5. Możecie pozostawić je na noc w lodówce, by smaki się przegryzły, ale również od razu zapiekać.
  6. Ułóżcie je w żaroodpornym naczyniu tak, by między pętkami było trochę luzu. Wysmarujcie wierzch kiełbasek smalcem lub olejem.
  7. Pieczcie do zrumienienia w temp. 200 st. C w opcji termoobiegu. Na 5 minut przed wyjęciem z pieca możecie przełączyć tryb na opcję „góra”.
  8. Kiełbaski będą gotowe, gdy po nakłuciu będzie z nich wyciekał przezroczysty płyn.