Przepis na sernik z mlekiem skondensowanym nie zawiera spodu. Masa gra tu główną rolę. Zamiast mielić na nią twaróg, najczęściej ostatnio wykorzystuję już gotowy, „z wiaderka”. Mielony fabrycznie jest równie dobry, a może nawet jeszcze lepszy niż ręcznie, w domu. Zwykle też nie chce mi się wkręcać maszynki w blat, a potem jej czyścić. Taki twaróg jest wygodny i w porównaniu z tłustym białym serem w próżniowym, plastikowym woreczku. Puste, umyte wiaderko później wykorzystuję m.in. do przechowywania domowych drobiazgów. Takie wiaderko z pokrywką podczas świąt służy mi też jako pojemnik na sałatkę jarzynową. 

Sernik z mlekiem skondensowanym - co daje ciastu ten dodatek? 

Zróbcie eksperyment. Spróbujcie na szybkich, a następnie na wolnych obrotach zmiksować bardzo zimne, słodzone mleko skondensowane i zobaczcie, co się stanie. Pamiętam, że za pierwszym razem, gdy ktoś mi to doradził, również byłam zaskoczona. Po zmiksowaniu zagęszczonego, zimnego mleka powstanie pyszny, puszysty, supergęsty krem, który może być bazą do deserów na zimno lub wypełnieniem np. do babeczek, eklerków lub mufffinek.

Bardzo zimne mleko skondensowane będzie też doskonałym dodatkiem do masy serowej na sernik. Dzięki niemu wnętrze ciasta będzie jeszcze bardziej puszyste, kremowe, a jednocześnie będzie rozpływać się w ustach. Zanim dolejecie je do masy, trzymajcie je w lodówce przez całą noc. I dolejcie je jako ostatnie - tuż przez włączeniem miksera. Dzięki temu odda ciastu wszystkie swoje właściwości. Dodatek cukru będzie już zbędny - słodzone mleko skondensowane jest już wystarczająco słodkie. Gotowy sernik możecie oprószyć już tylko cukrem pudrem - i gotowe.  

Przepis na sernik z mlekiem skondensowanym

Składniki (na tortownicę o średnicy 24-25 cm):

  • 1 kg sera „z wiaderka” (na sernik)
  • 1 puszka słodzonego mleka skondensowanego prosto z lodówki
  • 6 białek
  • 6 żółtek
  • 2 opakowania budyniu śmietankowego lub waniliowego bez cukru
  • 100 ml śmietany kremówki (30 lub 36%)
  • 1 szczypta soli
  • skórka i sok z 1 cytryny

Sposób przygotowania:

  1. Do miksera przełóżcie wszystkie składniki na sernik z wyjątkiem białek i soli. Mleko skondensowane powinno być prosto z lodówki.
  2. Miksujcie na wolnych obrotach przez ok. 15 minut.
  3. Po 15 minutach wyłączcie mikser.
  4. Ubijcie białka z dodatkiem soli na sztywną pianę i delikatnie wmieszajcie w resztę masy serowej. 
  5. Rozgrzejcie piekarnik do 180 st. C.
  6. Przelejcie masę do tortownicy lub formy. 
  7. Pieczcie 30 minut w 180 st. C. 
  8. Następnie zmniejszcie temperaturę do 150 st. C, przykryjcie wierzch papierem do pieczenia i pieczcie kolejne 40 minut. Patyczek powinien być suchy, a wierzch ciasta zarumieniony.
  9. Po upływie tego czasu wyłączcie piekarnik, uchylcie drzwiczki i studźcie ciasto przy uchylonych drzwiczkach piekarnika. 
  10. Wystudzony sernik posypcie cukrem pudrem.