Wszyscy chcą znaleźć prawdziwy miód jak najlepszej jakości w promocyjnej cenie. Tańszymi, ale wciąż prawdziwymi i wartościowymi miodami są te pochodzące z mieszanek z różnych krajów. W sklepach często są one w cenach niższych niż miód z lokalnych pasiek z 1 regionu. Przed wyjściem na zakupy warto też rozróżnić „podrabiany” miód od sztucznego. Podrabiany uzyskuje się poprzez jego chrzczenie - dodawanie cukru do słoika z miodem lub karmienie pszczół cukrem. Często jest on sprzedawany w cenie prawdziwego. Sztuczny miód to właściwie produkt miodopodobny, który powstaje z cukru stołowego z dodatkiem syropu skrobiowego w wyniku hydrolizy w wysokiej temperaturze. Jest on też zwykle znacznie tańszy niż prawdziwy. 

Do czego sprawdzi się sztuczny miód?

Niektórzy dodają do piernika, miodownika, marlenki i innych ciast czy deserów, a czasami nawet do mięs sztuczny miód. Zanim odsądzicie od czci i wiary takie osoby, poznajcie powody. Główna przyczyna jest poważna i istotna. Sztuczny miód jest zamiennikiem dla osób uczulonych na prawdziwy miód i inne pszczele produkty. Alergicy często mają z nimi problem. Aby nie pozbawiać ich możliwości spałaszowania pysznego piernika, lepiej, specjalnie dla nich użyć sztucznego miodu. Wtedy nikt nie będzie pokrzywdzony przy stole. 

Jest on stosowany również do wypieków na skalę przemysłową - ze względu na oszczędności. W PRL był też łatwiej dostępny niż prawdziwy. Jeśli kupujecie w sklepach gotowe ciasteczka i inne wypieki i zależy wam na prawdziwym miodzie, zwracajcie uwagę na skład produktu. Sztuczny miód ma podobną konsystencję, zapach i smak do prawdziwego, ale brakuje mu soli mineralnych i innych cennych właściwości typowych dla prawdziwego miodu. Jest bez nich właściwie tylko słodzikiem. 

Jak sprawdzić, czy miód jest prawdziwy? Test słoika i próba opuszka

Prawdziwy miód możecie rozpoznać jeszcze w sklepie. Obróćcie zakręcony słoik do góry dnem i patrzcie. Prawdziwy powoli spłynie w dół. Chrzczony cukrem, będzie natomiast kapał - ma zupełnie inną konsystencję. 

Innym testem, który wykonacie na już zakupionym miodzie, jest próba opuszka. Umyjcie dokładnie ręce. Umieśćcie na opuszku kroplę miodu w temperaturze pokojowej. Jeśli kropla szybko spłynie z palca, macie do czynienia z podrabianym miodem. Prawdziwy miód jest gęstszy niż sztuczny i ma inną strukturę. Zachowa konsystencję i kształt, który powstał w momencie wylania. Nie rozleje się jak olej czy woda. 

Jeśli chcecie być pewni na 100%, zróbcie jeszcze próbę ognia. Zanurzcie łebek zapałki w miodzie i podpalcie o draskę - jak zwykle. Jeśli przy zapalaniu zapałki pojawi się iskra, kupiliście prawdziwy miód.