Budyń to wyjątkowo wdzięczny produkt, który ułatwia mi eksperymenty cukiernicze. Z kremem budyniowym robiłam już m.in. babeczki oraz napoleonkę (dla niektórych kremówkę) bez pieczenia - zarówno na krakersach, jak i na herbatnikach. Budyń podaję też na ciepło, z sokiem - tak, jak jadłam go w dzieciństwie, lub z dodatkiem ubitej kremówki, jako krem do pucharków, z dodatkiem owoców. Ciasto budyniowe bez pieczenia wygląda misternie, ale podobnie jak inne desery z budyniem, które robiłam, wymaga minimum wysiłku. Efekt za to zachwyca gości - mało kto nie lubi zresztą ciast z kremem. 

Jak zrobić ciasto budyniowe bez pieczenia?

Do przygotowania ciasta budyniowego bez piekarnika potrzebujecie dużego opakowania klasycznych prostokątnych herbatników bez dodatków, 2 budynie, mleko i składniki na prostą polewę kakaową.

Polewa może być jeszcze prostsza, jeśli rozpuścicie czekoladę deserową, gorzką lub mleczną (wg preferencji) w kąpieli wodnej z dodatkiem odrobiny mleka. Wtedy koniecznie użyjcie słodzonego budyniu (polewa z przepisu poniżej jest bardzo słodka). Po przygotowaniu kremu, polewy i wyłożeniu spodu blaszki herbatnikami, wystarczy złożyć całość i schłodzić w lodówce, by polewa pięknie zastygła.

Ciasto budyniowe bez pieczenia - przepis

Składniki:

  • 660 ml mleka do budyniu
  • 220 g śmietany kremówki 30%
  • 450 g herbatników typu petit beurre
  • 2 opakowania budyniu waniliowego lub śmietankowego z cukrem (lub bez, jeśli wolicie mniej słodkie ciasta)

Składniki na polewę:

  • 3 łyżki ciepłego mleka
  • 200 g cukru pudru
  • 3 łyżki masła
  • 3 łyżki kakao

Sposób przygotowania:

  1. Zacznijcie od przygotowania kremu. Przygotujcie budyń zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu, ale z 660 ml mleka. Przykryjcie szczelnie folią spożywczą (tak, by stykała się z budyniem) i odłóżcie do przestygnięcia. Gdy będzie już chłodny, ubijcie zimną śmietanę kremówkę i połączcie ją z budyniem.
  2. Zróbcie polewę: wymieszajcie ciepłe mleko z roztopionym ciepłym masłem, cukrem pudrem i kakao. 
  3. Na spodzie blaszki rozłóżcie ciasno herbatniki. Posmarujcie je połową przestudzonego kremu budyniowego.
  4. Przełóżcie drugą warstwą herbatników, na tym rozłóżcie pozostały krem, wyrównajcie wierzch i rozłóżcie na wierzchu 3. warstwę herbatników. 
  5. Polejcie na wierzchu kakaową polewą i przełóżcie ciasto do lodówki, by polewa zastygła na cieście. 

Zamiast robić polewę, możecie też posypać ciasto warstwą startej czekolady, kakao, kawy rozpuszczalnej lub wiórków kokosowych.