Mówią, że im bigos dłużej będzie się przegryzać, tym będzie lepszy, i to prawda. Mięso i dodatki, które włożyliście do garnka na świąteczny bigos, z każdym kolejnym dniem będą smakować coraz lepiej. Po paru dniach „wyżerki” jednak mało kto ma ochotę na to danie w klasycznej formie. Jak narobić bigosu w całkiem nowej, ale równie smacznej odsłonie? Sprawdźcie pomysł Marty, mojej szwagierki. 

Jak wykorzystać resztki świątecznego bigosu?

Gdzieś z tyłu lodówki na pewno znajdzie się u was przynajmniej pół kilograma tego pysznego dania. To znakomita baza np. na farsz do pierogów. Jeśli dodatkowo macie zamrożony zapas ciasta, nowe danie zrobi się praktycznie samo. Pierogi z bigosem będą najlepsze po ugotowaniu i podsmażeniu (jak zresztą sam bigos). 

Bigos poświąteczny będzie też doskonałym dodatkiem do makaronu (łazanek, a nawet świderków - wystarczy ugotowany makaron połączyć na patelni z podgrzanym bigosem) i do bieszczadzkich placków - fuczek, zamiast zwykłej kapusty kiszonej. Bigos może być również podstawą wielu zapiekanek (zastąpi kiszoną kapustę). Możecie nim również nadziać ciasto na wytrawny strudel. 

Bigos ze świąt możecie potraktować również jako nadzienie do drożdżowych bułeczek na ciepło. Klasyczne ciasto drożdżowe wystarczy zagnieść, a następnie odstawić na ok. 1-1,5 godziny do wyrośnięcia, a następnie podzielić na równe kulki i każdą nadziać bigosem. Nafaszerowane bułeczki odstawiamy ponownie w ciepłe miejsce na ok. 30 minut, a następnie pieczemy jak zwykłe bułki drożdżowe (w temp. ok. 180 st. C przez około 20-22 minuty, na środkowej półce i w opcji grzania góra-dół).

Świąteczny bigos zapieczecie również na spodzie od pizzy. W tym przepisie idziemy na skróty, ale cel jest słuszny i pyszny. W kilka minut, bez czekania na wyrośnięcie, powstanie placek a la pizza po staropolsku, który przed podaniem wystarczy pokroić na bigosiarze. Są one mocno inspirowane tradycyjnymi cebularzami, ale zdecydowanie szybsze. 

Przepis na bigosiarze mojej szwagierki

Składniki: 

  • 1 duży gotowy spód do pizzy (okrągły lub prostokątny)
  • 500-600 g bigosu świątecznego
  • 1 duża cebula + niewielka ilość oleju do smażenia
  • sól i pieprz
  • mak lub czarnuszka do posypania bigosiarzy

Sposób przygotowania:

  1. Wyjmijcie bigos z lodówki i odczekajcie chwilę, aż wróci do temperatury pokojowej lub lekko podgrzejcie. Wystarczy, że wróci do temp. pokojowej.
  2. W międzyczasie posiekajcie cebulę w piórka i zeszklijcie na niewielkiej ilości oleju, z niewielkim dodatkiem soli i świeżo zmielonego pieprzu.
  3. Wymieszajcie przesmażoną, przestudzoną cebulę z bigosem. 
  4. Posmarujcie spód do pizzy przesmażoną na oleju cebulą, następnie nałóżcie na to równą warstwę bigosu, posypcie wierzch makiem lub czarnuszką. 
  5. Włóżcie do piekarnika nagrzanego na 200-220 st. C i pieczcie ok. 5-7 minut. 
  6. Gotową bigosową „pizzę” po staropolsku pokrójcie w trójkąty lub mniejsze prostokąty (w zależności od użytego spodu).
  7. Bigosiarze są pyszne zarówno na ciepło, jak i na zimno, z barszczem czerwonym lub żurkiem do popicia.