Podstawą bigosu jest kapusta i różne rodzaje mięsa, jednak dodatkowe składniki i przyprawy mogą sprawić, że w każdym domu będzie smakował on nieco inaczej. Istnieje jednak czynność, którą podczas przygotowywania tej potrawy robią niemal wszyscy. Okazuje się, że zupełnie niepotrzebnie.

Czego nie robić, przygotowując bigos?

Najpopularniejszym błędem popełnianym podczas robienia bigosu wcale nie jest płukanie kapusty. Zupełnie niepotrzebnie jednak obsmaża się mięso przed dodaniem go do tej potrawy. Wciąż żywy jest mit o tym, że zapobiegnie to późniejszej utracie soków, dzięki czemu pozostanie ono soczyste. Taki zabiegi wcale jednak tego nie gwarantuje.

Prawdą nie jest również, że obsmażanie mięsa wpływa na jego smak. Co więcej, podczas takiej obróbki kulinarnej powstają w mięsie szkodliwe substancje, które zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworów, miażdżycy czy choroby Alzheimera.

Inne błędy popełniane podczas robienia bigosu

Obsmażanie mięsa przed wrzuceniem go do bigosu to nie jedyny błąd. Powinniście także zwrócić uwagę na to, kiedy dodajecie do niego sól – większość osób robi to w nieodpowiednim momencie. Bigos należy posolić, gdy będzie kończył się gotować.

Pamiętajcie również o tym, że ta potrawa z kapusty powinna gotować się długo i powoli – pośpiech i duży gaz spowodują, że nie wydobędziecie z niej najlepszego smaku i aromatu.